Trzy kroki do czystego powietrza

Trzy kroki do czystego powietrza

Zima to czas największego stężenia smogu nad wieloma polskimi miastami. Jak w sezonie kominkowym palić tak, by nie generować szkodliwych substancji? Oto najważniejsze wskazówki.

Edukacja w zakresie świadomego palenia w kominkach, które przyczynia się do poprawienia jakości powietrza, to nasz najważniejszy cel. Jako kampania Nie Rób Dymu dbamy, by mieszkańcy polskich domów wiedzieli, jak, czym i w jakich urządzeniach palić, by było to efektywne i ekologiczne, mówi Patrycja Sobień, przedstawicielka kampanii Nie Rób Dymu.

Kominek kominkowi nierówny

W coraz większej liczbie województw przyjęto uchwały antysmogowe. Według ich zapisów wszystkie kominki będą musiały spełniać surowe wymagania Ekoprojektu. Choć przepisy te wejdą w życie dopiero za kilka lat, wielu producentów już od lat ma w swoich ofertach urządzenia spełniające niemieckie normy emisyjne BImSchV oraz normy europejskie. Decydując się na zakup urządzenia, szczególną uwagę należy zwrócić na dane techniczne.

Właściwe paliwo do kominka sposobem na czyste powietrze

W kominkach należy palić suchym drewnem. Świeżo ścięte drewno ma bardzo wysoką wilgotność, co obniża jego wartość opałową. Dlaczego? Bo w większości składa się z wody. Mokre drewno może również doprowadzić do osadzania się w przewodach spalinowych nalotu niszczącego przewód kominowy.

Należy pamiętać, że do palenia w kominku nie można wykorzystywać drewna drzew iglastych. Rekomendowane gatunki to dąb, brzoza czy buk, które powinny być odpowiednio długo sezonowane, czyli osuszane. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 20%.

Jak palić w kominku, to od góry

Najbardziej efektywną metodą palenia w kominku jest rozpalanie od góry. Wystarczy wrzucić porcję opału do paleniska, a rozpałkę umieścić na górze. Jako rozpałki można użyć substancji przeznaczonych specjalnie do kominka lub po prostu drewna, które szybko się spala, ale nie jest wilgotne - np. z drzew owocowych. Warto zapamiętać, że palenie od góry ma charakter cykliczny. Oznacza to, że zamiast dokładać opał, po wypaleniu porcji, rozpalasz palenisko jeszcze raz z nową porcją opału. Technika rozpalania od góry zmniejsza emisję szkodliwych związków, ponieważ wszystkie substancje lotne dopalają się w palenisku.

Stosowanie tych trzech wskazówek pozwoli na ograniczenie emisji szkodliwych substancji, a także zadba o domowy budżet. Efektywne i ekologiczne palenie drewnem w kominku posiada same korzyści, z których warto korzystać, dodaje przedstawicielka kampanii edukacyjnej Nie Rób Dymu.

źródło i zdjęcie: Kampania "Nie Rób Dymu"