Jakie wybrać paliwo stałe?

Jakie wybrać paliwo stałe?

Kupując kocioł na paliwo stałe należy uwzględnić odpowiedni rodzaj materiału opałowego. Do wyboru mamy biomasę, drewno opałowe oraz węgiel kamienny, który mimo wszystko jest najpopularniejszym paliwem w Polsce.

Paliwem stałym jest biomasa, czyli materiały organiczne, zwykle odpady drzewne, słoma i rośliny energetyczne. Popularność tych paliw rośnie, ponieważ są odnawialne, czyli odtwarzają się w stosunkowo krótkim czasie. Biomasę zalicza się do paliw ekologicznych, ponieważ jest źródłem energii, która w ogólnym bilansie nie przyczynia się do zwiększania emitowanej do atmosfery ilości CO2 i w związku z tym nie potęguje efektu cieplarnianego.

Drewno opałowe stosuje się w postaci przetworzonej: czyli brykietów i peletów, albo nieprzetworzonej, czyli szczap, zrębków, trocin i wiórów. Drewno najlepiej spalać tylko w kotłach do tego przeznaczonych. W kotłach ze zwykłej stali można palić tylko drewno liściaste, a iglaste - w kotłach zgazowujących - ze stali kwasoodpornej.

Na szczególną uwagę zasługują pelety i brykiety. Pelety powstają w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Mają standardowe wymiary, wysoką wartość opałową, a po ich spaleniu zostaje niewiele popiołu, który wystarczy wybierać raz na kilka tygodni. Nadają się do kotłów retortowych z automatycznymi podajnikami; niektórzy producenci peletów oferują usługę telefonicznego zamówienia kolejnej porcji paliwa.

Brykiety są produkowane ze sprasowanych odpadów drzewnych. Podczas spalania brykiety dobrej jakości nie rozpadają się na wióry. Te, które się tak rozpadają, można spalać tylko w połączeniu z kawałkami drewna albo węglem brunatnym, nigdy zaś same, gdyż wtedy zapychają dyszę zgazowującą
i palenisko.

Węgiel kamienny jest najpopularniejszym paliwem stałym w Polsce - jest łatwo dostępny i tani. Sprzedaje się go w kilku sortymentach o różnej wielkości ziaren i w trzech gatunkach, różniących się wartością opałową oraz zawartością siarki i popiołu.  Im gorszy jest gatunek, tym niższa jego wartość opałowa i tym wyższa zawartość zanieczyszczeń stałych.

Węgiel dzielony jest również na klasy, które informują o jego wartości opałowej i zawartości popiołu. Najlepszy jest węgiel I i II klasy. Węgiel niesortowany,
brykiety i koks przeznaczone są do kotłów zasypowych bez podajnika, orzech - do kotłów zasypowych, rzadko z podajnikiem, a groszek i miał węglowy do kotłów z podajnikiem.

Węgiel brunatny ma mniejszą wartość opałową od kamiennego i sprzedaje się go głównie w postaci brykietów - czyli po wstępnej obróbce; węgiel w brykietach zawiera mniej wody, siarki i zanieczyszczeń stałych. W nowoczesnych kotłach węgiel brunatny jest wyłącznie paliwem zastępczym.

opr.: Redakcja
zdjęcie: www.info-ogrzewanie.pl