Wentylacja i klimatyzacja - Uwaga na błędy

Wentylacja i klimatyzacja - Uwaga na błędy

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń. Jej uzupełnieniem są urządzenia chłodnicze nazywane klimatyzacją, gwarantujące komfortowe warunki w okresie letnim. Jednak by instalacje te działały poprawnie, należy zadbać nie tylko o poprawny montaż urządzeń.

Wykonanie wentylacji bez projektu

Błąd ten często popełniają inwestorzy, którzy w trakcie budowy postanawiają zmienić zaprojektowaną wentylację grawitacyjną na mechaniczną. Z powodu źle dobranych elementów instalacji, może być ona niewydolna i nie da się jej wyregulować. W niektórych pomieszczeniach będą odczuwane przeciągi, a w innych wymiana powietrza będzie bardzo słaba. W fachowo wykonanym projekcie określona jest charakterystyka kanałów, wentylatorów, wymiennika oraz przepływ powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.

Brak kanału wywiewnego w pomieszczeniu bez okien

Brak wymiany powietrza w spiżarni sprzyja psuciu się produktów żywnościowych, a w garderobie - może powodować zaduch i nieprzyjemny zapach ubrań. We wnętrzach bez okien nawiew powietrza powinna zapewniać kratka lub otwory, w dolnej części drzwi, a wywiew - kanał wentylacyjny. Podłączenie kilku pomieszczeń do wspólnego kanału wentylacyjnego. Rozwiązanie takie nie zapewnia skutecznej wentylacji i sprzyja przenikaniu nieprzyjemnych zapachów albo nawet szkodliwych gazów z wnętrza do wnętrza. Należy więc wykonać odrębne kanały w każdym pomieszczeniu.

Usytuowanie kanałów wentylacyjnych w ścianach zewnętrznych

Kanały lepiej umieszczać w ścianach wewnętrznych, a jeśli muszą przebiegać w ścianach zewnętrznych, należy je dobrze ocieplić, ponieważ są tutaj narażone na wychładzanie, w efekcie którego ciąg w nich zanika.

Montaż okien bez nawiewników

Błąd ten jest często popełniany podczas modernizacji starych domów z wentylacją grawitacyjną - w nieszczelnych oknach nawiewniki nie były potrzebne, ale nowoczesna stolarka okienna jest szczelna, więc jeśli nie ma w niej (ani w ścianach) nawiewników, wentylacja przestaje działać. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest montaż nawiewników ściennych.

Kupno klimatyzatora bez odpowiednich filtrów

Klimatyzatory wymuszają ruch powietrza w pomieszczeniu i powodują wznoszenie kurzu, dlatego bardzo ważne jest stosowanie w nich odpowiedniego systemu filtracji, który usuwa zanieczyszczenia występujące w powietrzu. W tanich klimatyzatorach są to filtry mechaniczne. Można jednak zastosować droższe i skuteczniejsze filtry, usuwające oprócz kurzu inne zawieszone w powietrzu drobiny (np. pył), a nawet dym papierosowy i zapachy.

Wykonanie całej instalacji wentylacji mechanicznej z elastycznych przewodów

Są one tanie i łatwo się je układa, jednak opory przepływu powietrza są w nich większe niż w sztywnych przewodach - o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Przewody elastyczne mogą powodować spadek wydajności pracy rekuperatora. Można je stosować tylko na krótkich odcinkach - na podłączeniach anemostatów i kratek wentylacyjnych oraz rekuperatora.

Montaż nawiewników w łazience

Umieszczone w oknach lub ścianach powodują nadmierne wychładzanie pomieszczenia, co może być dokuczliwe. Powietrze do łazienki powinno się doprowadzać z przyległych pomieszczeń - przez otwory w dolnej części drzwi.

Umieszczenie kratek wentylacyjnych zbyt nisko

Powinny być umieszczone nie dalej niż 15 cm od sufitu, bo właśnie tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń powietrza (a także gaz ziemny, gdy w instalacji gazowej pojawi się nieszczelność).

Brak przeglądów klimatyzacji

Wcześniej lub później doprowadzi to do spadku jakości chłodzenia, a w końcu do awarii. Dwa razy w roku należy zatem zlecić specjalistycznej firmie wykonanie przeglądu, który powinien obejmować m.in.: odgrzybienie i oczyszczenie skraplacza oraz parownika, a także sprawdzenie ciśnienia w układzie chłodzenia.

opr.: Cezary Jankowski
zdjęcie: Rekuperatory.pl