Jakie wybrać okna?

Wybierając okna trzeba zwrócić uwagę, by były one nie tylko funkcjonalne, ale i szczelne, ciepłe oraz bezpieczne.

Okna ciepłe

Tak nazywa się okna, które mają niski współczynnik przenikania ciepła Uw ? 1,7 W/(m2?K). Współczynnik ten określa ilość ciepła przedostającą się w ciągu godziny przez 1 m2 przegrody (tu: okna i drzwi, ale tak samo określa się izolacyjność ścian i innych przegród) przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach wynoszącej 1°C. Im mniejsza wartość współczynnika U, tym lepiej - mniej ciepła ucieka z domu, niższe są zatem rachunki za ogrzewanie.

Obecnie standardem są okna o wiele lepszym współczynniku Uw = 1,1 W/(m2?K).

Okna bardzo ciepłe

To okna, których współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/(m2?K). Ta oferta skierowana jest głównie do właścicieli domów energooszczędnych.

Okna ciche

Za takie uważa się okna, których współczynnik izolacyjności akustycznej Rw mieści się w przedziale od 25 do 40 dB. Współczynnik ten określa liczbę decybeli (dB), o jakie okna redukują hałas dobiegający z zewnątrz domu. Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna
- mniej hałasu dobiega z zewnątrz. W okna o najwyższej izolacyjności akustycznej warto zainwestować w domach zlokalizowanych blisko ruchliwych ulic, torów kolejowych lub lotniska.

Okna samoczyszczące

Niestety, to określenie dotyczy jedynie szyb zewnętrznych, a nie całego okna. Szyby wewnętrzne i profile (z obu stron) trzeba regularnie myć. Samoczyszczące, czyli wykonane ze specjalnego materiału, który pod wpływem promieni słonecznych rozkłada zanieczyszczenia organiczne i mineralne. Deszcz, spływając po szybie, rozpływa się równomiernie, szybko odparowuje i nie pozostawia wyschniętych kropel.

Okna bezpieczne

W sprzedaży są okna z okuciami, szybami i profilami, odpornymi na włamanie w określonym czasie. Potocznie nazywa się je oknami antywłamaniowymi.
W rzeczywistości nie ma jednak okien w 100% odpornych na włamania. Zależnie od czasu potrzebnego na sforsowanie nadaje się im odpowiednią
klasę - od WK1 do WK6.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się okna standardowe, które nie są odporne na włamania - nie zaliczają się do żadnej z wymienionych klas. Okna o podwyższonej klasie odporności na włamanie WK1, WK2 warto zamontować w piwnicy, na parterze oraz wszędzie tam, gdzie jest do nich łatwy dostęp z zewnątrz. Cena takich okien jest czasami dwukrotnie wyższa od standardowych.

źródło: Redakcja