Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W jaki sposób najlepiej docieplać ściany budynku?

Jeśli dom ma być energooszczędny, współczynnik przenikania ciepła U jego ścian powinien wynosić 0,15-0,25 [W/(m2?K)]. Można je ocieplić jedną z dwóch niżej opisanych metod.

Metoda lekka mokra polega na przyklejeniu do ścian zewnętrznych warstwy styropianu lub wełny mineralnej i pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Metoda ta jest najbardziej popularna, ma jednak wady, do których można zaliczyć:

  • dużą wrażliwość na błędy wykonawcze (defekty wynikłe z niewłaściwego zastosowania technologii ujawniają się często dopiero po kilku latach, a ich usunięcie jest skomplikowane i kosztowne),
  • uzależnienie robót od warunków atmosferycznych (ociepleń nie można wykonywać podczas deszczu, silnego wiatru i w temperaturze poniżej 5°C ani powyżej 25°C; przeszkodą jest również zbyt intensywne nasłonecznienie).

Metoda lekka sucha polega na przymocowaniu do ścian warstwy izolacji na gwoździe, wkręty, kołki plastikowe lub zszywki. Ocieplenie układa się pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, po czym do tego rusztu przymocowuje się dowolną warstwę elewacyjną (najczęściej siding winylowy).

Metodą lekką suchą można docieplić dom o każdej porze roku. Jest to metoda stosunkowo prosta, uniwersalna, a w razie uszkodzenia elewacji lub zamoknięcia ocieplenia łatwo dokonać naprawy.

opr.: Redakcja