Energooszczędny dom - czy warto inwestować w panele słoneczne?

Energooszczędny dom - czy warto inwestować w panele słoneczne?

Domy energooszczędne są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych. Poznaj cechy, którymi się charakteryzują i dowiedz, czy rzeczywiście warto zdecydować się na założenie paneli energooszczędnych w nowopowstającym lub remontowanym domu?

Dom energooszczędny - czym się charakteryzuje?

Domy pasywne, ciepłe domy, domy energooszczędne - coraz więcej takich i podobnych określeń pojawia się w stosunku do budynków, które wywołały prawdziwą rewolucję na naszym rynku budowlanym. Co więcej, jest to rewolucja pozytywna, która pozwala na zamieszkanie w domu, który jest bardziej przyjazny dla użytkownika i jego kieszeni.

Domy energooszczędne charakteryzują się przede wszystkim taką konstrukcją, która pozwala na zatrzymanie ciepła w jego wnętrzu. Dzięki dobrej warstwie izolacji po ogrzaniu wnętrz pozostają one dłużej ciepłe nawet w trakcie ostrej zimy, a co za tym idzie, zapewniają większy komfort mieszkańcom. Co więcej, wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania i utrzymania całego budynku, co jest ich dodatkową zaletą.

Domy energooszczędne to często także domy ekologiczne, które energię pobierają z promieniowania słonecznego za sprawą specjalnych, z reguły zamontowanych na dachu paneli słonecznych.

Jak działają panele słoneczne?

Panele słoneczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, pokrytych warstwą antyrefleksyjną. Promienie słoneczne, które na nie padają, powodują wybicie elektronów z warstwy półprzewodnika. Ich przepływ owocuje przepływem prądu, który następnie jest magazynowany lub wykorzystywany do wszystkich procesów, niezbędnych w domu.

Działanie paneli słonecznych jest równoznaczne z wytwarzaniem energii elektrycznej (i cieplnej) z odnawialnego, naturalnego źródła, czyli światła słonecznego. W praktyce oznacza to, że nie wymagają dodatkowych nakładów na ogrzewanie wody i pomieszczeń, a także zasilanie domowych urządzeń. Dzięki temu przyczyniają się do obniżenia comiesięcznych rachunków.

Kiedy zainwestować w panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne zakładane na dachu są jednorazową, stosunkowo wysoką inwestycją. Najlepiej zdecydować się na nią podczas budowy nowego domu, dzięki czemu wszystkie znajdujące się w nim instalacje zostaną dostosowane do funkcjonowania paneli. Warto przy tym zdecydować się na współpracę z polecaną, profesjonalną firmą. O tym, jak najlepiej ją wybrać, więcej informacji można znaleźć na portalu tiptors.pl, który w swoim artykule “Budowa wymarzonego domu – jak szukać sprawdzonego wykonawcy?” zebrał wszystkie najważniejsze porady odnośnie firm budowlanych.

Oczywiście, panele fotowoltaiczne można założyć także w późniejszym czasie, odpowiednio dostosowując całą konstrukcję do warunków domowych.

Czy instalacja paneli słonecznych jest warta uwagi?

Pomimo że sama instalacja paneli słonecznych związana jest z nakładami finansowymi, jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Przede wszystkim, ze względu na światowe dążenia do ochrony środowiska, można liczyć na atrakcyjne dofinansowania do całego projektu. Po drugie, po kilku latach inwestycja się zwraca - wykorzystanie paneli słonecznych oznacza bowiem zmniejszenie rachunków, ze względu na brak nakładów na zewnętrzne źródła energii.

Trzeci istotny argument przemawiający za ich instalacją to brak konieczności ich obsługi czy częstej konserwacji. Gwarancja ich sprawności często obejmuje 25 lat, a to znacznie dłuższy okres niż działanie jakiegokolwiek innego źródła ciepła czy prądu.

Bez wątpienia instalacja paneli będzie też atrakcyjna dla każdego, kto chciałby przyczynić się do ratowania środowiska naturalnego. Nurt Zero Waste, o którym pokrótce wspomina w swojej kategorii "Lifestyle" portal funokay.pl, to między innymi mniejsza produkcja szkodliwych substancji, wypuszczanych do środowiska przez klasyczne elektrownie. Decydując się na panele słoneczne, można przyczynić się do zmniejszenia tej emisji i żyć w zgodzie z wyżej wymienionym nurtem.