Czy sposób wentylowania domu wpływa na energooszczędność budynku?

Ocieplony dom z nowymi szczelnymi oknami i drzwiami wymaga sprawnej wentylacji, inaczej bardzo szybko w pomieszczeniach zapanuje zaduch, szyby będą często zaparowane, a w wilgotniejszych miejscach mogą pojawić się pleśnie i z czasem ich zapach będzie stale wyczuwalny w pomieszczeniach.

Wentylacja grawitacyjna, jaką stosowano w starych domach, działa w sposób niekontrolowany, a ilość wymienianego przez nią powietrza jest uzależniona od takich czynników jak temperatura zewnętrzna oraz siła wiatru. Wadą wentylacji grawitacyjnej jest również to, że ciepło z usuwanego przez nią powietrza jest bezpowrotnie tracone. Dlatego taki sposób wentylowania budynku nie sprzyjs energooszczędności budynku.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem zapewnia niezależną od pogody wymianę powietrza w pomieszczeniach i zasadniczo wpływa na energooszczędność budynku. Dzięki rekuperacji (odzyskiwaniu ciepła z usuwanego powietrza) straty ciepła można zmniejszyć nawet o 25%. Zamontowanie instalacji wentylacyjnej z rekuperatorem wymaga dość znacznych przeróbek w domu. Trzeba rozprowadzić w budynku rury wentylacyjne dużej średnicy i ukryć je np. pod sufitami podwieszanymi. Kanały istniejącej instalacji grawitacyjnej można wykorzystać tylko w sprzyjających okolicznościach, ale zadecydować o tym powinien specjalista.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Rekuperatory.pl