Wentylacja i ogrzewanie w domu energooszczędnym

Mówiąc o energooszczędności należy skupić się także na płucach i układzie pokarmowym domu czyli wentylacji i ogrzewaniu (produkcji energii). Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez świeżego powietrza nie da się żyć w szczelnym budynku, ale już niewiele osób potrafi powiedzieć, jak zapewnić właściwą wymianę powietrza w takim domu, aby był on nadal energooszczędny, a mieszkańcy nie narzekali na bóle głowy i złe samopoczucie.

Obowiązujące w Polsce przepisy podają minimalne wartości wymiany powietrza na godzinę w pomieszczeniach mieszkalnych (np. ? 20 m3 na godzinę na osobę przebywającą w pokoju), ale właściwy poziom wentylacji zależy od wielu czynników i jest zindywidualizowany.

Warto więc wyposażyć dom w system wentylacyjny zapewniający odpowiedni poziom wymiany powietrza w zależności od potrzeb w danej chwili i jednocześnie nie wywołujący bólów głowy z powodu wysokich rachunków za energię.

Jedynym naprawdę energooszczędnym sposobem zapewnienia właściwej jakości i ilości powietrza wewnętrznego jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wokół tej technologii narosło niestety wiele mitów i niedomówień.

Drugim istotnym parametrem zapewniającym właściwy klimat w domu jest akceptowalny przez organizm człowieka poziom temperatury powietrza. Szczególnie podczas zimy trzeba wyprodukować i dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do wszystkich pomieszczeń. Sprawność przetwarzania energii na ciepło w urządzeniach ją produkujących może być różna. Warto więc wybrać urządzenie o najlepszej sprawności - czyli kocioł kondensacyjny.

Wybór działki pod budowę domu może zdeterminować poziom energooszczędności przyszłego budynku, szczególnie gdy zamierzamy budować wg projektów katalogowych. Warto więc dokonać selekcji ofert sprzedaży, zapoznać się z wymaganiami planów urbanistycznych i przedyskutować koncepcję swojego domu z architektem.

dr inż. Arkadiusz Węglarz
zdjęcie: Rekuperatory.pl