Jaki rodzaj ścian wybrać, by dom był energooszczędny i ciepły?

Projekt domu zakłada ściany jednowarstwowe, natomiast firma wykonawcza zaleca wymurowanie ścian dwuwarstwowych. Na co więc się zdecydować?

W gotowym projekcie zastosowano ściany jednowarstwowe z pustaka keramzyto-betonowego firmy OPTIROC o szerokości 36,5 cm, bez dodatkowego ocieplenia. Firma budowlana twierdzi, że lepszym rozwiązaniem będzie bardziej tradycyjny rodzaj pustaka - 24 cm + warstwa ocieplenia styropianem 10 cm. Na jaki więc rodzaj ścian się zdecydować, by dom był ciepły i energooszczędny.

Budowa ścian zewnętrznych z bloczków keramzytowych o grubości 36,5 cm  bez dodatkowego ocieplenia nie zapewnia uzyskania wymaganej przepisami ciepłochronności poniżej 0,3 W/m2 K. Bloczki te mogły być używane do wznoszenia ścian jednowarstwowych przed końcem 2008 r., gdy przepisy dopuszczały wyższy współczynnik  przenikania (do 0,45 W/m2 K) dla tego rodzaju ścian. Jednak formalnie, jeśli pozwolenie na budowę zostało wydane na podstawie tak zaprojektowanej ściany przed tą datą, wówczas dom może być budowany w tej technologii.

Oczywiście, jeśli istotne jest uzyskanie lepszej ciepłochronności, rozwiązanie takie nie jest korzystne i trzeba zmienić konstrukcję ściany - choćby na sugerowaną przez wykonawców, zwiększając jednak grubość ocieplenia do 12 - 15 cm. Dzięki temu można będzie uzyskać współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,22 - 0,25 W/m2 K.

 

Cezary Jankowski

Budownictwo i instalacje

Zobacz wypowiedzi
Redakcja

Ekspert firmy

Redakcja "Budujemy Dom"