Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Twoim domu

Odpowiada: Przemysław Knura - D+H Polska

Jak prawidłowo zabezpieczyć swój dom przed pożarem? Jakie urządzenia w znaczący sposób zabezpieczą Ciebie i Twój majątek przed płomieniami?

Aby czuć się pewnie i bezpiecznie we własnym domu, wystarczy zakupić kilka stosunkowo tanich, ale jakże przydatnych sprzętów, które nie tylko ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem, ale także pomogą nam odpowiednio na nie zareagować. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w detektory dymu oraz tlenku węgla. Dzięki tym małym i prostym urządzeniom będziemy mogli spać spokojnie, gdyż w porę poinformują nas o wystąpieniu pożaru oraz niebezpiecznych dla naszego życia substancji. Dodatkowymi zaletami tego sprzętu jest bez wątpienia także niska cena zakupu i eksploatacji oraz stosunkowo łatwy montaż, z którym poradzi sobie każdy majsterkowicz.

Kluczową kwestią w przypadku detektorów jest natomiast odpowiednie ich rozmieszczenie. Jeśli fundusze nie pozwalają nam na zamontowanie urządzeń w każdym pokoju, to warto chociaż umiejscowić je w korytarzach oraz w pomieszczeniach, w których istnieje najwyższe ryzyko wystąpienia niebezpieczeństwa, czyli np. w  kuchni, pokoju dziennym, czy w piwnicy.

Na wypadek wykrycia ognia przez czujki przeciwpożarowe, warto zaopatrzyć się także w podstawowy sprzęt gaśniczy, który umożliwi nam walkę z tym żywiołem. Do najbardziej popularnych i zarazem najskuteczniejszych urządzeń tego typu zaliczamy bez wątpienia gaśnicę. Sprzęt ten, mimo iż nie istnieje taki obowiązek prawny, powinien bezwzględnie znajdować się w każdym domu. Za jego pomocą możemy samodzielnie, bez specjalnego przeszkolenia, zagasić płomienie lub chociaż uniemożliwić ich dalsze rozprzestrzenianie się.

Kupując gaśnicę musimy pamiętać, że im bardziej jest ona uniwersalna, czyli przeznaczona do gaszenia większej ilość różnego rodzaju materiałów łatwopalnych, tym bardziej możemy na niej polegać. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w gaśnicę proszkową, którą możemy zastosować przy gaszeniu ciał stałych, cieczy, a także gazów. Po zakupie warto umiejscowić ją w odpowiednim, dobrze widocznym miejscu, tak aby każdy domownik miał do niej szybki i łatwy dostęp.

Kolejnym niezwykle funkcjonalnym, ale niestety często niedocenianym sprzętem przeciwpożarowym, który powinien znajdować się w naszym domu, jest koc gaśniczy. Wystarczy szczelnie przykryć nim płonący materiał, odcinając tym samym dopływ powietrza, by w bezpieczny sposób stłumić płonienie. Mimo, iż urządzenie to służy do gaszenia jedynie niewielkich pożarów, to polecane jest przez specjalistów z racji tego, że nie niszczy palących się przedmiotów i jednocześnie, może być używane wielokrotnie. Koc gaśniczy należy umieścić blisko miejsca, w którym jest duże ryzyko wystąpienia pożaru - najlepiej w kuchni, gdzie sprawdzi się przy gaszeniu płonącego tłuszczu.

Pamiętajmy także, aby w naszym domu nie zabrakło dobrze zaopatrzonej apteczki, z której pomocą możemy uratować nie tylko czyjeś zdrowie, ale także życie. Ważne jest, żeby każdy mieszkaniec domu wiedział dokładnie, gdzie została ona umieszczona. Dzięki temu, w razie nieszczęśliwego wypadku, szybko będzie można znaleźć wszystkie niezbędne akcesoria medyczne. Na koniec warto podkreślić , że podczas zakupu tego typu urządzeń należy upewnić się czy posiadają one odpowiednie certyfikaty i atesty, które w odpowiednim momencie dadzą nam gwarancję bezpieczeństwa.

Detektory dymu i tlenku węgla, gaśnica, koc gaśniczy, czy apteczka, to sprzęty, które powinny znajdować się w każdym domu. Dzięki nabyciu tych kilku niedrogich, ale jakże przydatnych przedmiotów w znaczący sposób zwiększymy bezpieczeństwo przeciwpożarowe nasze i naszych najbliższych.

Pozostałe pytania

W przeciwieństwie do mebli ogrodowych, które poza sezonem można schować w domu, drewniane altany i pergole systematycznie narażone są na zmienne warunki pogodowe. Chcąc przedłużyć trwałość drewna i podkreślić jego szlachetny wygląd należy zastosować środki ochronno-dekoracyjne. Czytaj więcej
Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej