Ogród w stylu eko. Jak w zgodzie z naturą kreować przestrzeń wokół domu?

Odpowiada: Wojciech Średniawa - Polbruk

Przesadnie udekorowane ogrody, pełne rozlicznych ozdób i dodatków, które często w żaden sposób nie są związane z naturalnym urokiem okolicznej przyrody, coraz częściej zastępowane są przez aranżacje współistniejące w symbiozie ze środowiskiem naturalnym. Ogród ekologiczny, nie tylko wpisuje się w najbardziej aktualne trendy promujące zdrowy styl życia, ale pozwala także stworzyć prawdziwie urokliwe i stylowe otoczenie wokół każdego domu. Jak urządzić nowoczesny i oryginalny ogród w stylu eko?

Nowy wymiar ekologii

Ekologia już jakiś czas temu z tymczasowego trendu awansowała do rangi stylu życia, który przenika prawie każdy aspekt codziennej działalności. Dobór produktów mało szkodliwego wpływu na środowisko dotyczy nie tylko bezpośrednio naszego zdrowia i diety, ale wiąże się także z dbałością o otaczającą nas naturę. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się projekty, które ze szczególną troską odnoszą się do występujących lokalnie gatunków roślin.

Zaaranżowanie przydomowego ogrodu w zgodzie z nurtem ekologicznym charakteryzuje się przede wszystkim maksymalnym ograniczeniem ingerencji człowieka w otaczającą przyrodę, a także całkowitym wykluczeniem chemicznych środków ochrony roślin. Jednak ekologiczny ogród wcale nie musi być z tego powodu oszczędny w detale i zaniedbany. Wręcz przeciwnie. Głównym założeniem kompozycji współistniejącej z naturą jest maksymalne wykorzystanie możliwości stwarzanych przez bogatą roślinność, a także wykreowanie otoczenia, które w dużym stopniu nawiązywać będzie do barw oraz faktur występujących w naturze.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych materiałów, takich jak różnorodne kostki brukowe, które nie tylko zostały wyprodukowane z naturalnych surowców, ale także doskonale imitują wytwory natury. Bogata oferta firmy Polbruk pozwala na swobodne łączenie wybranych materiałów nawierzchniowych z licznymi gatunkami roślin.

Naturalna harmonia w ogrodzie

Podstawowym błędem zwolenników stylu eko jest pozostawianie ogrodu swobodnemu działaniu sił natury, co bardzo szybko kończy się fiaskiem i powoduje przesadny rozrost roślinności. Rozwiązaniem tego typu problemów jest skrupulatne zaprojektowanie szlaków komunikacyjnych, obramowań oraz elementów małej architektury, które nie wywierając negatywnego wpływu na przyrodę pozwolą zachować w ryzach bujną roślinność. Porządkowanie okolicznej przestrzeni najlepiej rozpocząć od doboru wysokojakościowego materiału nawierzchniowego, który zręcznie scali świat natury z koncepcją projektową.

Doskonałym wyborem są ażurowe płyty Polbruk Greengo, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o środowisku. Ich nowoczesna budowa zapobiega wyjaławianiu gleby, a unikatowy design, oparty na symetrycznie rozmieszczonych otworach, umożliwia stworzenie nawierzchni łączącej się z porastającą okoliczny teren roślinnością. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie stonowanych kolorów, które kojarzą się z subtelną paletą barw występujących w naturze. Natomiast materiały nawierzchniowe o fakturze do złudzenia przypominającej prawdziwy kamień pozwolą niewielkim nakładem pracy wyczarować trasy spacerowe, które wyglądać będą jak kunsztowne dzieła samej natury.

Efekt najbardziej zbliżony do naturalnego powstanie dzięki wykorzystaniu kolekcji Polbruk Petra, charakteryzującej się nieregularnym kształtem i strukturą typową dla kamienia łupanego. Podobny rezultat uzyskamy decydując się na płyty tarasowe z kolekcji Polbruk Plaza, które dostępne są w subtelnych odcieniach sahara, pastell i nerino.

Bardziej uporządkowany deseń utworzy natomiast kostka Polbruk Nostalite Prima o foremnym kształcie wzbogaconym postarzaną fakturą oraz niejednorodną, inspirowaną barwami natury kolorystyką. Ogród ekologiczny nie wyklucza jednak rozwiązań minimalistycznych opartych na prostych, zgeometryzowanych kształtach. Klasyczne, oszczędne w detale kolekcje Polbruk Urbanika i Polbruk City dostosują się do wymagań zwolenników nowoczesnej wersji ekologicznych inspiracji. Mimo geometrycznej formy, doskonale scalą się z naturalną roślinnością tworząc zarazem bezpieczną i elegancką nawierzchnię.

Pozostałe pytania

W przeciwieństwie do mebli ogrodowych, które poza sezonem można schować w domu, drewniane altany i pergole systematycznie narażone są na zmienne warunki pogodowe. Chcąc przedłużyć trwałość drewna i podkreślić jego szlachetny wygląd należy zastosować środki ochronno-dekoracyjne. Czytaj więcej
Planujesz budowę lub remont dachu? Kluczem do sukcesu jest nie tylko inwestycja w wysokiej jakości materiały budowlane i profesjonalny projekt, ale również wybór fachowej ekipy dekarskiej, która zrealizuje wszystkie prace zgodnie ze sztuką. Podpowiadamy zatem, jak wybrać wiarygodnego i profesjonalnego dekarza. Czytaj więcej
Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej