Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Co jest najważniejsze dla energooszczędności domu?

Dla energooszczędności domu najważniejsze są kwestie związane z przegrodami zewnętrznymi, mostkami termicznymi oraz izolacyjnością cieplną.

Przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłoga na gruncie) w domu energooszczędnym muszą mieć jak najmniejszą powierzchnię w stosunku do kubatury. Bryła budynku powinna być więc prosta i zwarta. Liczne załamania ścian, wykusze, lukarny itp. nie tylko znacznie zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych, ale są także źródłem geometrycznych mostków cieplnych.

Ściany, podłogi i dach muszą mieć wysoką izolacyjność cieplną. Rodzaj materiału termoizolacyjnego to sprawa drugorzędna, ważne jednak, by "pracował"
w warunkach przewidzianych przez producenta - nie może być np. zawilgocony (traci wówczas swoje właściwości);

Mostki termiczne trzeba w miarę możliwości wyeliminować. Powodowane przez nie straty ciepła będą w domu energooszczędnym bardziej odczuwalne
w ogólnym bilansie energii niż w stosunkowo słabo ocieplonym domu standardowym.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania