Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Co jest najważniejsze dla energooszczędności domu?

Dla energooszczędności domu najważniejsze są kwestie związane z przegrodami zewnętrznymi, mostkami termicznymi oraz izolacyjnością cieplną.

Przegrody zewnętrzne (ściany, dach, podłoga na gruncie) w domu energooszczędnym muszą mieć jak najmniejszą powierzchnię w stosunku do kubatury. Bryła budynku powinna być więc prosta i zwarta. Liczne załamania ścian, wykusze, lukarny itp. nie tylko znacznie zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych, ale są także źródłem geometrycznych mostków cieplnych.

Ściany, podłogi i dach muszą mieć wysoką izolacyjność cieplną. Rodzaj materiału termoizolacyjnego to sprawa drugorzędna, ważne jednak, by "pracował"
w warunkach przewidzianych przez producenta - nie może być np. zawilgocony (traci wówczas swoje właściwości);

Mostki termiczne trzeba w miarę możliwości wyeliminować. Powodowane przez nie straty ciepła będą w domu energooszczędnym bardziej odczuwalne
w ogólnym bilansie energii niż w stosunkowo słabo ocieplonym domu standardowym.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania