Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Okna energooszczędne to inwestycja opłacalna

Czy niska cena okna, może być gwarancją tego, że kupujemy produkt najbardziej dla nas opłacalny? Oczywiście nie, ponieważ o ostatecznym koszcie decyduje także jego późniejsza eksploatacja.

Wymiana okien w całym domu to niemały wydatek dla rodzinnego budżetu, dlatego niezwykle trudno oprzeć się pokusie zaoszczędzenia choć odrobiny gotówki. Okazuje się jednak, że w dłuższej perspektywie możemy na tym więcej stracić niż zyskać. Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest energooszczędność. Okno może z powodzeniem funkcjonować bardzo długo, bo nawet przez 20 lat, mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo. To, jakie ma parametry termiczne wpływa na ilość ciepła uciekającego z domu każdej zimy. Jak pokazują przeprowadzone przez nas badania, wybór okien energooszczędnych zamiast standardowych, może przynieść w ciągu sezonu grzewczego nawet kilkaset złotych zysku.

Co ważniejsze, możemy liczyć także na to, że oszczędności na rachunkach za ogrzewanie po kilku latach pokryją nam w 100% różnicę wynikającą z zakupu droższych okien energooszczędnych. Jeśli zamiast standardowych produktów dostępnych na polskim rynku zdecydujemy się na okna wyposażone w szybę o współczynniku Uos równym 0,5 W/m2K i specjalne wzmocnienia termiczne, to różnica w cenie jaką zapłacimy za droższe okna energooszczędne zwróci się już po około 7 latach, zaznacza Głuszcz. Całkowity koszt wymiany starych okien  na nowe zwróci się nam po około 8-9 latach. Przez kolejne lata będą one na siebie systematycznie "zarabiać".

Aby tak jednak było powinniśmy wybierać produkty najbardziej optymalne zarówno pod względem ceny, jak i gwarantowanych parametrów termicznych, uwzględniając przy tym czas ich eksploatacji. Cóż nam po niezwykle energooszczędnym, a wręcz pasywnym oknie, jeśli będzie ono niezwykle drogie? Z pewnością nigdy nie odzyskamy zainwestowanych środków. Z kolei w przypadku okien najtańszych, które nie spełniają odpowiednich wymogów energooszczędności - niemal od razu będziemy do nich dopłacać.

Do podobnego sposobu myślenia próbują przekonać nas także organizatorzy branżowego konkursu "VIP - Najlepsze okna i drzwi", w ramach którego wprowadzono w tym roku po raz pierwszy kategorię okien optymalnych - będącą próbą wskazania produktów, których kupno zwróci się nam najszybciej.

Okno energooszczędne musi być dzisiaj dla klienta nie tylko łatwo dostępne, ale przede wszystkim opłacalne i temu muszą sprostać producenci stolarki, dodaje Głuszcz Aby przekonać odbiorców o korzyściach wynikających z zakupu lepszych jakościowo produktów wprowadziliśmy na naszej stronie internetowej kalkulator energetyczny pozwalający sprawdzić parametry termiczne okien, ale także w prosty sposób obliczyć i porównać koszty ogrzewania domu, przy zastosowaniu różnych rozwiązań.

Oszczędności pojawią się już po roku eksploatacji, a ich wysokość zależeć będzie nie tylko od jakości okien i ich powierzchni, ale także od cen nośnika energii, z którego korzystamy, długości sezonu grzewczego oraz tego, czy zima będzie sroga czy łagodna. Jak pokazują kalkulacje, okno energooszczędne z szybą Uos=0,5 mimo że droższe w zakupie, zwróci się szybciej niż tańsze okno o standardowych parametrach. To czy tak się stanie zależy tylko od naszej decyzji.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: MS Pomorska Fabryka Okien

Dodano: 2010-09-13

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej