Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W Rzeszowie wysokie kary za palenie plastiku w domowych kotłach

Spalanie w domowych kotłach gumy, plastiku, czy toreb foliowych jest złym nawykiem, który niestety dotyczy wielu gospodarstw domowych. Można wręcz powiedzieć, że to plaga naszego kraju. Rozwiązaniem tego problemu w Rzeszowie zajmie się Straż Miejska.

Mieszkańcy Rzeszowa, którzy spalają w domowych piecach gumę, plastik czy foliowe torby mogą spodziewać się kontroli Straży Miejskiej. Dostaliśmy od prezydenta uprawnienia wejścia do domu do każdego, kto zajmuje się takim procederem, mówi Jadwiga Jabłońska, zastępca komendanta Straży Miejskiej. Za palenie śmieci w domowych kotłach można dostać mandat lub karę grzywny do 5 tys. zł.

Jeżeli strażnicy dostaną informację o paleniu śmieci, mogą wejść do domu i pobrać próbki z paleniska. Następnie składają wniosek do sądu. Strażnik może od razu wystawić mandat, jeśli zobaczy w piecu resztki nadpalonych śmieci.

Podczas palenia foliowych toreb, plastiku czy gumy, do powietrza unosi się trujący dym, zawierający wiele szkodliwych związków. Moga one powodować alergie, astmę oraz nowotwory. Jak twierdzi fundacja ekologiczna Arka, spalając 1 kilogram odpadów plastikowych lub folii, wytwarzane jest aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny.

W trosce o środowisko i zdrowie mieszkańców, za przykładem Rzeszowa powinny pójść inne polskie gminy.

źródło: www.samorzad.pap.pl
zdjęcie: www.wieliczka.eu

Dodano: 2010-10-13

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej