Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dopłaty rządu na termomodernizację

24 stycznia br. Ministerstwo Środowiska zapowiedziało możliwość dopłat na termomodernizację budynków indywidualnych. Eksperci już obliczyli, ile będzie można zaoszczędzić dzięki wsparciu rządu ocieplając dom, a także o ile zmniejszą się rachunki za ogrzewanie, kiedy w dobrze ocieplonym domu już zamieszkamy.

Autorzy obliczeń, inżynierowie ISOVER, przyjęli w kalkulacji za podstawę wyliczeń niepodpiwniczony dom z poddaszem użytkowym o powierzchni około 150 m2.

Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20cm, izolację ścian o grubości 30cm i dachu - 40cm. Koszt takiego modelowego ocieplenia domu o powierzchni 150 m2 materiałami izolacyjnymi dobrej jakości zwróci się w okresie między 7 a 15 lat.

Tak więc przy założeniu dopłat w wysokości 10 proc. nasza inwestycja w dobrą izolację zwróci się w czasie o 10% krótszym. Zakładając jednak, że wysokość dotacji na modernizację będzie porównywalna z wysokością podobnych dopłat na zakup kolektorów słonecznych (taki projekt prowadzi obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska), które wynoszą około 40 procent, ocieplając dom o wspomnianej powierzchni 150 m2 będziemy mogli oczekiwać, że zwrot z inwestycji skróci się prawie o połowę.

Zarówno dopłaty do solarów jak i rozważane przez Ministerstwo Środowiska dopłaty na termoizolację budynków indywidualnych mają na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla wymagane przez Unię Europejską. Eksperci zwracają jednak uwagę, że rozwiązania przyjazne środowisku pozwolą też zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Dobrze zaizolowany dom potrzebuje mniej energii do jego ogrzania. W naturalny więc sposób mieszkając w takim domu będziemy musieli kupować mniej paliwa opałowego, a co za tym idzie mniej zapłacimy za ogrzewanie, nawet o trzy tysiące złotych, mówi Henryk Kwapisz, menedżer rozwoju rynku ISOVER.

Tym razem inżynierowie ISOVER przeanalizowali scenariusz, w którym istniejący dom zostanie docieplony. Za modelowy sposób ocieplenia niepodpiwniczonego domu o powierzchni 150 m2 domu ponownie przyjęto izolację podłogi o grubości 20cm, izolację ścian o grubości 30cm i dachu - 40cm. Zestawiono te założenia
z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5cm.

Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem "eko-groszkiem" - roczne oszczędności wyniosą ok. 1700 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy około dwa i pół tysiąca złotych. Największe oszczędności z tytułu termomodernizacji domu możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelach pozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

źródło i zdjęcie: ISOVER

Dodano: 2011-01-31

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej