Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak oszczędzać energię we własnym domu?

Energooszczędność naszego domu to nie tylko pewne rozwiązania energetyczne, ale ?i codzienne małe czynności, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, ?a w dłuższej perspektywie także do ochrony środowiska naturalnego. Warto więc pamiętać ?o kilku podstawowych zasadach.

By efektywnie oszczędzać energię we własnym domu należy:

  • Kupuj urządzenia AGD, które zapewniają minimalne zużycie energii.
  • Nie pozostawiaj w kontaktach urządzeń, takich jak ładowarki do telefonów ?i laptopów - nie używane lecz podłączone wciąż pobierają energię.
  • Pamiętaj o całkowitym wyłączeniu telewizora i konsol do gry - wyłączone jedynie do trybu czuwania nadal korzystają z elektryczności.
  • Wymień świetlówki na energooszczędne przynajmniej w pomieszczeniach, ?w których przebywasz najczęściej.
  • Korzystaj ze światła punktowo, np. czytając w fotelu staraj się używać lamp zamiast oświetlać całe pomieszczenie.
  • Pamiętaj o gaszeniu oświetlenia przy wychodzeniu z pokoju, a także ?o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła w ciągu dnia.
  • By oszczędzać energię dopasuj temperaturę pomieszczeń do sposobu ich wykorzystywania, np. utrzymuj w pokoju dziennym wyższą temperatura niż w sypialni, ogranicz do minimum temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych.
  • Obniż temperaturę w domu do minimum, gdy np. w ciągu dnia jesteś w pracy. Ustaw sterowanie tak, by temperatura podwyższała się w momencie, kiedy wracasz do domu.

źródło: www.kibicujklimatowi.pl
zdjęcie: www.swiatlo.blox.pl

Dodano: 2009-11-12

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej