Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Stropy przy ścianach z betonu komórkowego H+H

Czy ściany z betonu komórkowego wymagają specjalnych stropów?

W przypadku budownictwa jednorodzinnego najczęściej są to stropy gęstożebrowe. Strop przenosi obciążenia na ściany, a za ich pośrednictwem na fundamenty budynku. Powinien przenieść obciążenia stałe, czyli ciężar własny, ścian działowych i więźby dachowej nad najwyższą kondygnacją oraz obciążenia użytkowe – wyposażenia pomieszczeń i przebywających na nich osób.

Stropy gęstożebrowe są stropami monolityczno-prefabrykowanymi składającymi się z kratownicowych belek stropowych oraz pustaków wypełniających. Na ułożone belki i pustaki wylewa się warstwę nadbetonu, która tworzy wzdłuż belek żebra nośne. Taki strop powinien być oparty na ścianach za pośrednictwem wieńców żelbetowych, najlepiej obniżonych, których dolna krawędź będzie 40-60 mm poniżej płaszczyzny oparcia belek stropowych prefabrykowanych na ścianie.

źródło: H+H

Dodano: 2015-05-21

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej