Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Beton komórkowy i wilgoć

Zdarzają się opinie, że w domu zbudowanym z betonu komórkowego jest jak w termosie - wilgotne powietrze nie wydostaje się na zewnątrz. Nie jest to jednak zgodne z prawdą - ściany z betonu komórkowego umożliwiają swobodny przepływ pary wodnej gromadzonej w pomieszczeniu na zewnątrz budynku. Potocznie nazywa się to oddychaniem ścian.

Tak naprawdę o tym, jak szybko przez ścianę przepływa para wodna, nie decyduje materiał ścienny, ale rodzaj użytej do jego ocieplenia izolacji termicznej. Bloczki z betonu komórkowego H+H użyte do budowy domu dają komfort cieplny i akustyczny, a przy tym tworzą mikroklimat odpowiedni dla alergików.

Beton komórkowy jest więc materiałem paroprzepuszczalnym. A jednocześnie ma tę zaletę, że mimo swojej porowatości dobrze "radzi sobie" z nadmiarem wilgoci. Dzięki temu, jak pokazały badania budynków zalanych w Polsce podczas powodzi w 1997 roku, zawilgocone ściany z betonu komórkowego szybko wysychały, wracając do stanu wilgotnościowego sprzed powodzi.

źródło: H+H

Dodano: 2015-06-09

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej