Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Co powinniśmy wiedzieć na temat betonu autoklawizowanego?

Czy beton komórkowy jest tym samym co autoklawizowany? Autoklawizacja to proces obróbki betonu, a nie jego rodzaj. Synonimem betonu komórkowego jest określenie gazobeton, często w Polsce stosowane zamiennie do nazwania najbardziej powszechnego dziś materiału budowlanego.

Natomiast można powiedzieć, że w tej chwili nie istnieje beton komórkowy, który nie byłby autoklawizowany, bowiem bez tego procesu nie osiągnąłby swoich parametrów technicznych.

Cóż to jest ta autoklawizacja? Beton jest utwardzany w cylindrycznych, hermetycznie zamykanych zbiornikach ciśnieniowych nazywanych właśnie autoklawami. Wykorzystuje się do tego procesu nasyconą parę wodną oraz wysokie ciśnienie i bardzo wysoką temperaturę - do 200 0C. Co istotne, ta metoda została wynaleziona w 1923 roku w Szwecji, i jest stosowana do dziś w fabrykach produkujących beton komórkowy.  Dzięki autoklawizacji beton komórkowy zyskuje wytrzymałość, trwałość, mrozoodporność.

źródło: H+H

Dodano: 2015-09-02

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej