Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nowatorska technologia czerpania energii cieplnej

Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym powstanie linia technologiczna pozwalająca czerpać energię cieplną ze zgazowania słomy z rzepaku i pszenicy oraz zrębków drewna i odpadów drzewnych. Koszt montażu takiej linii wynosi prawie 7 mln zł.

Nowatorską technologia czerpania energii cieplnej ze słomy została opracowana przez inżynierów  Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy. Choć technologia zgazowania biomasy w celu produkcji energii cieplnej jest coraz powszechniejsza, to w takim kształcie jak w Świdnicy nie była jeszcze nigdzie stosowana. Prace nad projektem trwały 2 lata.

Konsorcjum firm, które tworzy polski Mostostal, angielski Torftech i świdnicki ŚFUP Servis, ma zaprojektować i wybudować "linię technologiczną zgazowania biomasy w postaci słomy luźnej z możliwością alternatywnego zgazowania zrębków drewna". Instalacja ma być gotowa za pół roku. Jest ona pierwszym etapem inwestycji związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o biomasę.

Środki finansowe na inwestycję MZEC przeznaczył z własnych oszczędności, a także pozyskał w ramach dotacji z Fundacji "EkoFundusz" oraz od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Głównym celem nowej technologii czerpania energii cieplnej jest produkcja ciepła w oparciu o zgazowanie biomasy. Węgiel chcemy zastąpić słomą z rzepaku i pszenicy, czy też zrębkami drewnianymi oraz odpadami drzewnymi. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii ograniczymy zanieczyszczenie powietrza w mieście. To nie tylko korzyść dla mieszkańców w postaci czystszego powietrza, ale też szansa na ograniczenie wzrostu cen za ciepło. Dzięki nowej technologii nasz zakład zaoszczędzi na opłatach za emisję CO2 do atmosfery, powiedział Ryszard Sobański, prezes MZEC w Świdnicy.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.drewno.pl

Dodano: 2009-12-01

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej