Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Gminy chcą kontrolować odpady komunalne

Wymogi unijne zobowiązują nasz kraj do ograniczenia w tym roku ilości odpadów trafiających na lokalne składowiska. Inaczej zapłacimy karę do kilkuset tysięcy euro za każdy dzień spóźnienia.

Na wysypiska trafia około 96 proc. śmieci komunalnych. Zgodnie z unijnymi zobowiązaniami końca 2010 r. tylko 75 proc. odpadów komunalnych ulegających biodegradacji może trafić na składowiska. Za niewykonanie zobowiązań grożą kary. Za jeden dzień opóźnień nawet 260 tys. euro. Ostateczna suma kary będzie zależała od tego, jak szybko ograniczymy ilość śmieci na składowiskach.

Przepisy mówią, że w planie gminnym wskazuje się instalacje, do których mają trafiać odpady komunalne. W praktyce są jednak wożone do innych miejsc, Bolesław Maksymowicz z Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ekologii Miast.

Firmy zajmujące się gospodarką odpadami decydują o tym, gdzie trafią śmieci. Jednostki te po odebraniu odpadówh komunalnych od mieszkańców gmin stają się ich właścicielem. Przeważnie wybierają wysypiska, gdyż jest to tańsze od przetworzenia. Samorządowcy podkreślają, że bez zmiany prawa sytuacja się nie zmieni, a rozwiązania, nad którymi pracuje rząd, nie gwarantują zwiększenie przetwarzania śmieci.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.walbrzych.alba.com.pl

Dodano: 2010-01-14
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej