Siarczan srebra wykorzystamy w utylizacji ścieków

Siarczan srebra wykorzystamy w utylizacji ścieków

Polsko-słoweński zespół badaczy pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Grochali uzyskał siarczan srebra (II) - nowy związek chemiczny o niezwykłych właściwościach. Zsyntezowany związek będzie można wykorzystywać np. w procesach tworzenia leków lub w utylizacji ścieków.

Dr Grochala, pracujący w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że codziennie w laboratoriach na całym świecie powstają setki nowych związków chemicznych. Sukces osiąga się wówczas, gdy uda się uzyskać coś niezwykłego. Zsyntezowany siarczan srebra(II) ma kilka specyficznych cech, które właśnie takim go czynią, podkreślił.

Jedną z cech siarczanu srebra(II) odnoszącą się bardziej do właściwości chemicznych jest to, ze nowy związek jest bardzo silnym utleniaczem. Dzięki temu można będzie go wykorzystywać w rozmaitych reakcjach utleniania, np. w farmacji do tworzenia leków albo do utylizacji ścieków, wyjaśnił dr Grochala.

Jak zaznaczył, gdyby siarczan srebra(II) udało się ponadto zamienić w wysokotemperaturowy nadprzewodnik, to znalazłby on olbrzymią liczbę zastosowań.

Synteza siarczanu srebra(II) jest jednym z elementów badań finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wyniki badań zostaną opublikowane jako "Very Important Paper" w prestiżowym czasopismie "Angewandte Chemie. International Edition".

źródło: PAP - Nauka w Polsce
zdjęcie: www.proanimali.ovh.org