Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Siarczan srebra wykorzystamy w utylizacji ścieków

Polsko-słoweński zespół badaczy pod kierownictwem dra hab. Wojciecha Grochali uzyskał siarczan srebra (II) - nowy związek chemiczny o niezwykłych właściwościach. Zsyntezowany związek będzie można wykorzystywać np. w procesach tworzenia leków lub w utylizacji ścieków.

Dr Grochala, pracujący w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego oraz Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że codziennie w laboratoriach na całym świecie powstają setki nowych związków chemicznych. Sukces osiąga się wówczas, gdy uda się uzyskać coś niezwykłego. Zsyntezowany siarczan srebra(II) ma kilka specyficznych cech, które właśnie takim go czynią, podkreślił.

Jedną z cech siarczanu srebra(II) odnoszącą się bardziej do właściwości chemicznych jest to, ze nowy związek jest bardzo silnym utleniaczem. Dzięki temu można będzie go wykorzystywać w rozmaitych reakcjach utleniania, np. w farmacji do tworzenia leków albo do utylizacji ścieków, wyjaśnił dr Grochala.

Jak zaznaczył, gdyby siarczan srebra(II) udało się ponadto zamienić w wysokotemperaturowy nadprzewodnik, to znalazłby on olbrzymią liczbę zastosowań.

Synteza siarczanu srebra(II) jest jednym z elementów badań finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Wyniki badań zostaną opublikowane jako "Very Important Paper" w prestiżowym czasopismie "Angewandte Chemie. International Edition".

źródło: PAP - Nauka w Polsce
zdjęcie: www.proanimali.ovh.org

Dodano: 2010-02-02
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej