Ekologiczne domy z paczki

Ekologiczne domy z paczki

Szybko i ekologicznie to hasła, które mają bardzo silną pozycję w ówczesnej architekturze. Rozwiązania przyjazne środowisku, ograniczające zużycie energii elektrycznej i emisję dwutlenku węgla są już standardem. Drugą istotną tendencją jest triumfalny powrót prefabrykatów.

To właśnie prefabrykaty pozwalają na skrócenie czasu budowy i doskonale współpracują z "zielonymi" rozwiązaniami. W Polsce domy modułowe dopiero zdobywają rynek i uzanie inwestorów. Przykładem ekologicznych rozwiązań są domy Bumati, wyposażone "pod klucz" katalogowe budynki o nowoczesnej architekturze, których budowa trwa tylko tydzień. Praktycznie w całości wytwarzane są w zakładzie produkcyjnym, co gwarantuje najwyższą jakość oraz brak typowych uciążliwości, jakie zwykle spotykają inwestorów.

Producentem domów ekologicznych Bumati jest Grupa Buma, która stawia na nowoczesne, sprawdzone rozwiązania.  W podkrakowskiej fabryce powstaje właściwie wszystko - od ścian, drzwi i okien, przez instalacje, po szafy, kuchnię i łazienkę. Modułów do wyboru jest kilka, a z uwagi na ograniczenia transportowe podstawowy segment może mieć do czterech metrów szerokości, 2,68 m wysokości i do kilkunastu metrów długości. Klient możne zaproponować własny pomysł na ich zestawienie. Budynek nie jest posadowiony bezpośrednio na ziemi, ale wspiera się na stalowych słupach, których wysokość można regulować, a więc można go postawić nawet na nierównym terenie, bez konieczności wykonywania czasochłonnych prac ziemnych.

Proste i szybkie w montażu domy ekologiczne Bumati mogą się świetnie sprawdzić w nietypowych miejscach - na skarpach, brzegach jezior, a nawet na dachach innych budynków. Szczególnie ważny, zwłaszcza w przypadku "naturalnej" lokalizacji, jest program ekologiczny, który zaczyna się już na etapie montażu, umożliwiającego ograniczenie do minimum ingerencji w zastany ekosystem. Zostaje zachowana wierzchnia warstwa gruntu, bo w przypadku pawilonów Bumati konieczne jest tylko wykonanie kilku małych stóp fundamentowych, na których moduły umieszczane są za pomocą samochodowego dźwigu.

Konstrukcja ekologicznych domów umożliwia montaż baterii i kolektorów słonecznych, które w przyszłości mają być rozwiązaniem standardowym i obligatoryjnym. W celu ograniczenia strat energii, w pawilonach stosowana jest efektywna izolacja, system kontroli dopływu i odpływu powietrza, a także programatory i regulatory temperatury. Całości dopełniają zbiorniki na wodę opadową, która po przefiltrowaniu, służyć może do celów spożywczych lub gospodarczych np. podlewania ogródka.

źródło i zdjęcia: www.sztuka-architektury.pl