Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nadzór budowlany sprawdzi przydatność materiałów budowlanych

Z rynku znikną kruszące się cegły, pękające dachówki czy zaprawy murarskie, które nie nadają się do użycia. Kontrolerzy nadzoru budowlanego będą mogli sprawdzić, czy produkty te spełniają wymagania, o których zapewniają ich producenci.

Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych, nad którym trwają prace w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Nadzór budowlany nie będzie już ograniczony wyłącznie do sprawdzenia, czy producent lub importer cegieł, spoiw, pustaków, blach posiada komplet dokumentów potwierdzających, że taki produkt spełnia normy bezpieczeństwa. Skontrolowane zostaną także właściwości takich materiałów. Jeśli okaże się, że nie mają one tych parametrów co deklarowane w dokumentach przez producenta, to zostaną one wycofane ze sprzedaży.

Robert Dziewiński, główny inspektor nadzoru budowlanego, potwierdza, że do tej pory kontrola polegała na sprawdzeniu formalnoprawnym, czy wyrób ma odpowiednie dokumenty dopuszczające go do obrotu i czy te dokumenty są właściwe. Nowa ustawa zezwala na zbadanie materiału budowlanego, jeśli będą wątpliwości, co do właściwości takiego produktu. Projekt określa, że w sytuacji gdy potwierdzą się wątpliwości inspekcji, producent wyrobu zostanie obciążony kosztami przeprowadzonego badania.

Kontrolowani będą także sprzedawcy materiałów budowlanych. Inspektorzy będą mogli zażądać od sprzedawcy danego towaru przedstawienia deklaracji zgodności, jeżeli jego producent znajduje się w innym państwie. W przypadku wyrobów mogących stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia sprzedawca będzie musiał przedstawić również dokumentację techniczną produktu.

Projekt przewiduje także, że za wprowadzanie do obrotu wyrobów nienadających się do wykonywania robót budowlanych będzie groziła grzywna.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.dachowy.pl

Dodano: 2010-04-13

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej