Zielone budownictwo domeną mazowieckiego i dolnośląskiego

Zielone budownictwo domeną mazowieckiego i dolnośląskiego

Mazowieckie i dolnośląskie - to województwa, w których może powstać najwięcej zielonych budynków w najbliższych latach. Zapleczem produkującym materiały używane do inwestycji w green building mają być śląskie i łódzkie.

Pierwszy raport dotyczący inwestycji w green building w Polsce opisuje bariery prawne, techniczne, formalne zwiazane z  inwestowaniem w zielone budownictwo oraz wskazuje w jakich regionach w Polsce i w jakim czasie powstanie najwięcej inwestycji ekologicznych.

Z analizy którą przygotowało SMG/KRC na zlecenie Kancelarii KKPW wynika, że  Polska dostrzega światowy trend, jakim jest zrównoważone budownictwo. Raport powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych przez instytut badawczy SMG/KRC wśród 100 firm deweloperskich. Wynika z niego, że część deweloperów w Polsce już zaczęła budować zgodnie z zasadami zielonego budownictwa. Idąc za przykładem Szwecji, Norwegii czy Austrii deweloperzy w Polsce zaczynają budować domy ogrzewane częściowo energią słoneczną, wykorzystują pompy wodne, które ogrzewają wodę, osiedla z grubszymi ścianami wolniej oddające ciepło. Z jednej strony wpisują się w ten sposób w trend ekologiczny i oddają klientowi produkt tańszy w utrzymaniu, z drugiej szukają nowych metod marketingowych sprzedając nieruchomości pod hasłem oszczędności kosztów i ekologii.

Jak wynika z analizy, w najbliższych latach (do 2015 roku) to mazowieckie i dolnośląskie, będą województwami, w których może powstać najwięcej zielonych budynków (najmniej powstanie ich na ścianie wschodniej, m.in. w lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim) . Zapleczem materiałów używanych do inwestycji w green building mają być głównie śląskie i łódzkie. Większość z inwestycji przewidzianych jest na lata 2010 - 2012 (planuje tak 85,4 proc. z przebadanych firm).

Green building oferuje w swym założeniu podstawowe wartości, które będą definiować współczesny świat inwestycji. Są nimi: oszczędność, zysk, wydajność, ekologia i zdrowie.

Tak jak dziś kalkuluje się zakup samochodu pod kątem jego eksploatacji i bezpieczeństwa, tak jutro będzie się kalkulować zakup domu czy mieszkania, twierdzą autorzy analizy. Normy spełniane przez zielone budownictwo będą zachętą dla przeciętnego konsumenta, aby tu inwestować swoje oszczędności i w ten sposób radzić sobie z rosnącymi kosztami utrzymania domów i mieszkań - przede wszystkim cenami ogrzewania, prądu i gazu. Ustawodawstwo europejskie i polskie normy prawne sprzyjają zmianom. Zielona architektura ma więc i u nas swoją przyszłość, czytamy w raporcie.

źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: www.news.cnet.com