Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Koszty wykonania konstrukcji dachowej

Na cenę konstrukcji dachu największy wpływ ma stopień jego skomplikowania.

Pytając o ceny w różnych firmach, trzeba więc przedstawiać projekt domu. Trzeba też sprawdzić, co dokładnie oferują - np. w jednej firmie drewno może być strugane oraz impregnowane, a w drugiej nie.

Za impregnowane drewno zapłacimy:

  • ok. 900 zł/m3 za więźbę ciesielską (wykonywaną na budowie); }
  • 1200 zł/m3 za więźbę prefabrykowaną.

Rzeczywista różnica kosztów jest mniejsza, bo kupując więźbę prefabrykowaną nie musimy już uwzględniać kosztu odpadów, a wykonywane w ten sposób elementy często mają nieco mniejsze przekroje.

Orientacyjnie można przyjąć, że koszty wykonania więźby dachowej wynoszą 40-50 zł/m2 powierzchni dachu. Warto też pamiętać, że kupując materiał wraz z usługą (wykonaniem), możemy zapłacić niższy podatek VAT (7% zamiast 22%). Jeśli więźba dachowa ma być prefabrykowana, trzeba się liczyć z tym, że będzie tym droższa, im mniej jest w niej identycznych, powtarzalnych elementów (utrudnia to prefabrykację)

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania