Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kolektory słoneczne

Podstawą życia na Ziemi jest Słońce, a energia słoneczna zakumulowana jest w prawie wszystkich klasycznych nośnikach energii pierwotnej, takich jak: węgiel, ropa naftowa, torf itp.

W przeciwieństwie do klasycznych nośników energii, które ulegają wyczerpaniu, a proces pozyskiwanie z nich energii szkodzi środowisku naturalnemu, energia słoneczna jest nieograniczoną czystą formą. Ilość energii niesionej przez promieniowanie słoneczne znacznie przewyższa potrzeby energetyczne ludzkości.

Nic więc dziwnego, że od dawien dawna ludzie próbowali w sposób bezpośredni wykorzystać energię Słońca. Już w starożytności ciepłą wodę do wieczornej kąpieli uzyskiwano, stawiając na słońcu naczynia z zimną wodą. Pamiętam, jak będąc dzieckiem na wakacjach na wsi, kąpałem się wieczorem w wanience z blachy ocynkowanej, w której woda ze studni grzała się na słońcu przez cały dzień.

Zasada przejmowania energii promieniowania cieplnego przez czynnik grzewczy to podstawa działania kolektorów słonecznych. Oczywiście, gdybyśmy znali ekonomiczny sposób pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego w czasie i miejscu, w którym jest ona obecnie potrzebna, nie istniałby problem efektu cieplarnianego, zmian klimatycznych, a tania energia dałaby duży impuls rozwojowi cywilizacyjnemu.

Tymczasem mamy rejony świata o nadmiarze ekspozycji słonecznej i potrzebie stosowanie klimatyzacji prawie przez cały rok i rejony, gdzie zimy są długie i mroźne, a dni krótkie i pochmurne.

Problem transportu i magazynowania energii cieplnej uzyskiwanej za pomocą kolektorów słonecznych jest więc kluczowy. Są różne sposoby jego rozwiązania, np. akumulacja w okresie letnim energii cieplnej w magazynach gruntowych i odzyskiwanie jej w zimie. Częściej jednak stosuje się rozwiązania hybrydowe czy dwa źródła ciepła w budynku np. kolektory słoneczne i kocioł na biomasę.

opr.: dr inż. Arkadiusz Węglarz
zdjęcie: Viessmann

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania