Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Regulacja mocy palnika

Dla efektywnej pracy kotłów ważna jest możliwość regulacji mocy ich palników w trakcie pracy.

Pozwala to dostosować moc kotła do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Bez niej moc palnika może być zbyt wysoka, co obniża sprawność kotła. Regulacja może być:

  • jedno- lub kilkustopniowa, odbywa się wówczas skokowo (np. 50% lub 100%);
  • płynna, oczywiście w z góry zadanym zakresie - zwykle od 30%, choć niektóre kotły pozwalają na regulację, poczynając już od kilkunastu procent mocy. Takie palniki nazywa się modulowanymi.

Im większy zakres regulacji, tym lepiej kocioł dostosowuje się do potrzeb, co dotyczy zwłaszcza kotłów dwufunkcyjnych - gdy chcemy napełnić wannę, potrzebna jest pełna moc, np. 30 kW, ale do ogrzewania pomieszczeń wystarcza często znacznie mniej niż 10 kW.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania