Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kocioł kondensacyjny - Koszty i oszczędności

Im droższe staje się paliwo, tym większe oszczędności można osiągnąć dzięki zakupowi kotła kondensacyjnego.

Ponieważ ceny wszystkich paliw rosną systematycznie, atrakcyjność zakupu kotła kondensacyjnego jest coraz wyższa. Każdy dalszy wzrost ceny gazu ziemnego skraca w przypadku gazowego kotła kondensacyjnego okres zwrotu podwyższonych kosztów inwestycji. Kocioł kondensacyjny kosztuje ok. 20% więcej niż tradycyjny kocioł niekondensacyjny. Jest oszczędniejszy od tradycyjnych o ok. 15-20%, a w porównaniu ze starymi kotłami zużycie gazu jest mniejsze nawet o 30%.

Nadwyżki inwestycyjne zwrócą się już po 2-3 latach, bowiem różnica w kosztach ekspolatactyjnych kotła tradycyjnego i kondensacyjnego w dobrze ocieplonym domu o powierzchni 150 m2 to 1000-2500 zł rocznie.  Oszczędności powstałe podczas całego okresu użytkowania urządzenia będą stanowiły znaczny procent domowego budżetu.

opr.: Joanna Dąbrowska

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania