Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jaka stolarka jest odpowiednia do domu energooszczędnego?

Izolacyjność termiczna okien i drzwi jest znacznie gorsza niż pozostałej powierzchni ścian, a także dachu.

Do domu energooszczędnego należy dobierać okna i drzwi o możliwie najmniejszej wartości współczynnika przenikania ciepła (zalecana to U < 0,8 [W/(m2?K)]. Trzeba też pamiętać, że tylko okna od strony południowej mogą dać jakiekolwiek zyski energetyczne od promieniowania słonecznego: okna w pozostałych elewacjach powodują w ogólnym rozrachunku straty ciepła, dlatego powinny być możliwie niewielkie.

Wskazane jest stosowanie wielu okien nieotwieranych, które są bardziej szczelne i mają mniejszą powierzchnię ram, które mają zawsze gorszą izolacyjność termiczną niż szyby.

Drzwi w domu energooszczędnym powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U ? 2 [W/(m2?K)].

Wybierając okna, trzeba zwrócić uwagę na liczbę komór oraz współczynnik przenikania ciepła całych okien, nie samych szyb, które mają mniejszą wartość U

opr.: Redakcja
zdjęcie: M&S

 

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania