Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy pompa ciepła wymaga obsługi?

W zasadzie pompa ciepła wymaga tylko serwisowej obsługi(przeglądy i ewentualne awarie). Na co dzień zaś może działać w pełni automatycznie.

Pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, co daje bardzo duże możliwości programowania i sterowania również w sposób zdalny.

W instalacjach z kolektorami gruntowymi lub ułożonymi na dnie zbiorników wodnych trzeba co kilka lat wymienić płyn krążący w rurach źródła dolnego. To wodny roztwór glikolu, popularnie nazywany "solanką". Zaś w układach w których źródłem ciepła jest woda czerpana ze studni, trzeba się liczyć z koniecznością okresowego czyszczenia lub wymiany filtrów, bo woda z głębszych pokładów często zawiera dużo żelaza, które się z niej wytrąca.

opr.: Jarosław Antkiewicz

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania