Drewno na konstrukcję dachu

Drewno na konstrukcję dachu

Zestawienie asortymentu i ilości drewna potrzebnego do budowy dachu jest czasem zawarte w projekcie. Jeśli go nie ma, taki wykaz zwykle przygotowuje cieśla, który będzie budował więźbę. Jeśli w projekcie jest więźba tradycyjna, a my zdecydujemy się na więźbę prefabrykowaną, przesyłamy projekt do wytwórni i ta przystosuje go na potrzeby prefabrykacji.

Na tradycyjną więźbę dachową używa się belek, krawędziaków, łat i desek z drewna iglastego C24, C27 - najczęściej sosnowego.

Elementy konstrukcyjne więźby dachowej (krokwie, jętki, słupy, wiązary) powinny być wykonane z drewna klasy podanej w projekcie - zwykle K 27 lub K 33 - liczba oznacza wytrzymałość drewna na zginanie. W małych firmach rzadko sprzedaje się drewno badane pod względem wytrzymałościowym. Drewno nadaje się na konstrukcję dachu, jeśli nie widać na nim śladów zgnilizny, licznych sęków o dużej średnicy i wyraźnych zwichrowań. Pęknięcia wzdłużne, zwłaszcza grubych elementów, są dopuszczalne i nie powodują wyraźnego zmniejszenia wytrzymałości.

Wilgotność drewna na więźbę nie powinna przekraczać 20%. Zbyt mokre będzie się paczyć podczas wysychania i może deformować pokrycie dachu.
Drewno konstrukcyjne można kupić w składach drzewnych, bezpośrednio w tartaku lub u producenta elementów konstrukcji drewnianych. Najlepiej kupować drewno w firmie, która po otrzymaniu wykazu dostarczy materiał odpowiednio przycięty, zaimpregnowany i wysuszony.

Najskuteczniejszą metodą ochrony drewna jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, która sprawia, że impregnat wnika głęboko i skutecznie chroni całość przekroju elementu przed korozją biologiczną i owadami. Urządzeniami do takiej impregnacji dysponują nieliczne firmy i to właśnie w takich najlepiej zamawiać drewno. Zabezpieczanie drewna przez zanurzanie elementów w impregnacie można przeprowadzić samodzielnie, ale kąpiel w impregnacie
nie zapewnia przeniknięcia drewna na wskroś.

Impregnacja powierzchniowa przez malowanie pędzlem lub pistoletem to najmniej skuteczny sposób ochrony, zwłaszcza gdy w drewnie są już siedliska
owadów. Ponieważ tak impregnowane drewno ma charakterystyczną barwę impregnatu, bywa sprzedawane jako impregnowane ciśnieniowo. Aby upewnić się, czy drewno na konstrukcję dachu zostało zaimpregnowane ciśnieniowo, wystarczy przeciąć dowolny element i sprawdzić, dokąd sięga impregnat.

Uwaga!

Jeśli zdecydujemy się na kupno drewna niezaimpregnowanego, lepiej impregnować gotowe, obrobione elementy konstrukcji jeszcze przed jej złożeniem. Ważne jest również, by impregnować wszystkie otwory i miejsca przecięć wykonane w zabezpieczonym już drewnie.

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: Petrykozy