Z jakich rur powinny być wykonane przewody wentylacyjne?

Z jakich rur powinny być wykonane przewody wentylacyjne?

Wiele firm oferuje swoim klientom tanie przewody nieizolowane niewielkiej średnicy lub słabej jakości przewody elastyczne z izolacją. Zastosowanie nieizolowanych przewodów wielokrotnie zwiększa ryzyko powstania skroplin, które mogą zawilgacać osłaniające je ścianki gipsowe i powodować ich butwienie od środka, wskutek czego dom będzie wymagał remontu już po dwóch latach od zamieszkania.

Zastosowanie przewodów izolowanych nie tylko eliminuje takie zagrożenia, ale też skutecznie tłumi szumy charakterystyczne dla przepływów powietrza w instalacji wentylacyjnej.

Rzetelne firmy nie stosują już do wentylacji rur karbowanych, tzw. fleksów (wygodnych w montażu, bo elastycznych i niewymagających takiej precyzji w łączeniu jak rury gładkie), tylko gładkie, metalowe rury spiro ? droższe, ale znacznie bardziej trwałe i mniej hałasujące, gdyż powietrze porusza się w nich ze znacznie mniejszymi oporami.

Rury elastyczne są chętnie stosowane, bo są tanie i łatwo się je układa, ponieważ dostosowują się do wymiarów i kształtu miejsca, ale powodują zwiększenie oporów przepływu powietrza, nie da się ich czyścić, bo mają nierówną powierzchnię i są zbyt delikatne. Zdarza się, że pękają w trakcie eksploatacji, a jeśli są zabudowane, zlokalizowanie nieszczelności i naprawa przewodów jest kłopotliwa. Dlatego też przewody elastyczne można stosować tylko na krótkich odcinkach: na końcowych podłączeniach do anemostatów i kratek wentylacyjnych.

Należy zwrócić uwagę na średnice przewodów wentylacyjnych: powinna być taka jak w projekcie. Zastosowanie przewodów o mniejszym przekroju niż założył projektant spowoduje na pewno zwiększenie oporów instalacji, a to może oznaczać zakłócenia jej działania oraz znaczne zwiększenie poziomu szumów; które mogą się potęgować u wylotu zbyt wąskiego anemostatu na końcu takiego przewodu.

Kanały wentylacyjne przechodzące przez nieogrzewane poddasze muszą być ocieplone, aby prowadzone przez nie powietrze nie wychładzało się nadmiernie, a na ich powierzchniach nie wkraplała się woda.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Rekuperatory.pl