Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak zapobiec przegrzewaniu się poddasza podczas upałów?

Im bardziej dom jest energooszczędny i nastawiony na pozyskiwanie energii słonecznej zimą, tym bardziej narażony jest na przegrzewanie latem. Dlatego we wszystkich oknach (szczególnie na poddaszu) warto zamontować rolety lub żaluzje, a na elewacji elementy zacieniające, np. markizy

Dobrze działająca wentylacja mechaniczna z rekuperatorem skutecznie wymienia powietrze na poddaszu (również tu umieszcza się anemostaty nawiewne i wywiewne), ale nie zatrzyma promieni słonecznych wpadających przez okna dachowe, dlatego jej skuteczność podczas upalnej pogody może się wydawać niesatysfakcjonująca. Z tego względu powinno się ograniczać nasłonecznienie pomieszczeń poddasza.

opr.: Redakcja
zdjęcie: Fakro

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania