Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien PCV?

Odpowiada: Izabela Tryba - OknoPlus

Jak kupić dobre okna PCV? Pozornie większość okien wygląda tak samo. Gdzie są więc różnice, skoro nie widać ich na pierwszy rzut oka...

Różnic w oknach PCV jest zaskakująco dużo.

Po pierwsze profile mogą być klasy A, B lub C. Oznacza to iż ścianki konstrukcyjne mogą mieć  2,8 mm grubości /klasa A/ ale i poniżej 2,5mm /klasa C/ - różnica sięga zatem nawet 11% i więcej. To niepozorne 0,5mm odgrywa bardzo istotną rolę. Producenci profili bazując na opinii, iż klienci zwracają uwagę głównie na: magiczną ilość "5 i więcej komór", szerokość 70 mm profilu i cenę okna - dostosowują swoją ofertę do tych oczekiwań.

Gro profili "nowej generacji" 5 komorowych waży tyle samo, co "starsze modele" - które były 3 komorowe i miały szerokości 58 - 60mm. Wszystko da się "rozdmuchać" - profile na etapie produkcji także. Powód jest jeden: cena profilu to jego waga, a nie ilość komór! Grubość ścianek profilu ma bezpośredni wpływ na statykę, wytrzymałość stolarki i możliwości konstrukcyjne. Warto zatem sprawdzić z jakiej klasy profilu proponowane są okna. Klasa profilu podawana jest w Aprobacie Technicznej, którą winien dysponować handlowiec.

Po drugie - wszystkie profile PCV wymagają dodatkowego usztywnienia w postaci zbrojenia. Stal jest jednak droga, ale -  na szczęście -  w gotowym wyrobie jej nie widać. Wprawdzie zgodnie z wytycznymi powinno się stosować zbrojenie min. 1,5mm, ale jak zastosuje się 1,0-1,2 mm to oszczędności są dość istotne, a więc pokusa duża. Pominięcie w umowie sprzedaży informacji o grubości zastosowanego zbrojenia daje możliwości zastosowania dowolnego rozwiązania. Dodatkowo zbrojenie winno być przykręcane do profilu nie rzadziej niż co 30cm. Zbrojenie przykręcone w większych odstępach to również wymierne korzyści dla producenta: taniej i szybciej.

Po trzecie, większość producentów stosuje okucia znanych firm, ale o ilości punktów ryglowania mówi niewielu. A okucia można porównać do klocków LEGO - ilość elementów decyduje o cenie, szczelności i funkcjach okna. Zatem można "okuć" okno systemowo, ale można również w ramach oszczędności zastosować mniej elementów na niewidocznych częściach okna: "góra, dół, z boku od strony zawiasów". W efekcie występują przedmuchy. Zbyt uboga kombinacja elementów okucia nawet najlepszej firmy nie zagwarantuje dobrego funkcjonowania, szczelności i bezpieczeństwa. Dodatkowe elementy okucia znacznie podnoszące komfort użytkowania, tj. stopniowanie uchyłu, zatrzask balkonowy, zaczepy przeciwwyważeniowe często kalkulowane są dopiero na życzenie "świadomego" klienta. Poprzez zastosowanie zaczepów oraz rolek ryglujących w kształcie grzybków możemy osiągnąć odpowiedni poziom zabezpieczenia przed włamaniem. Istotnym jest jednak, aby zaczepy były przykręcone do stali wzmacniającej ramę 4 śrubami. Producenci okien PCV najczęściej stosują tylko 2 śruby przykręcane do plastiku - w myśl zasady taniej i szybciej - a efekt zabezpieczenia: pozorny.

Należy zwracać uwagę również na takie elementy jak klamki, kolor oraz współczynnik przenikania ciepła. Klamki też mogą być różne - choć kształt jest "identyczny". Jedne np. renomowanej firmy Hoppe odlewane są ze stopów metali lekkich i posiadają gwarancję niezawodności działania przez min. 10 000 cykli, inne są plastikowe i wyrabiają się w pierwszym roku "użytkowania".

Równie ważnym elementem jest barwa. Decydując o kolorze stolarki warto nawiązać do koloru elewacji, dachu, obróbki blacharskiej, ale również do wykończenia wewnątrz domu tj. do mebli, podłóg? Do niedawna najpopularniejszym kolorem był złoty dąb mimo, że trudno jest dopasować do niego choćby kolor dachu. Trzecim elementem, którego nie możemy pominąć przy wyborze okien PCV jest uwagę współczynnik przenikania ciepła przez okno. Generalna zasada - im jest on niższy tym lepiej, gdyż mniejsza jest utrata ciepła.

Bardzo istotnym jest, aby mieć ustalone w umowie współczynniki dla każdego okna, a nie tylko dla samych szyb! Najlepiej, gdy nie przekracza on 0,8 W/m2K. Należy zawsze sprawdzać w umowie, czy współczynnik dotyczy tylko szyby, czy całego okna, bo to jest bardzo istotna różnica.

Warto precyzyjnie i wnikliwie czytać oferty stolarki, bo niestety dla efektów marketingowych często prezentowane są nie do końca rzetelne wyliczenia. Przykładowo, w Europie do celów porównawczych uwzględnia się parametry okna referencyjnego (1230mm x 1480mm). Podawanie współczynnika samej szyby lub okna o większych wymiarach, czy np. okna z roletą - może potencjalnego klienta wprowadzić w błąd.

Wnioski nasuwają się same. W umowie kupna stolarki powinny być szczegółowo opisane wszystkie parametry m.in: klasa profilu, grubość wzmocnienia, przenikalność cieplna całego okna, rodzaj zastosowanego okucia (a nie nazwa firmy okuciowej) oraz deklarowane wyposażenie okien. Zamówienie okien zawsze wiąże się z poważnym wydatkiem. Dobre okna powinny cechować się bezawaryjnością przez wiele, wiele lat, a zatem warto poświęcić na zakup więcej czasu i nie ograniczać się do jedynego miernika, jakim jest cena.

Pozostałe pytania

Koszty ogrzewania domu stanowią nawet 80% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domu. To tutaj powinniśmy szukać największych oszczędności. Jeszcze przed pełnią sezonu grzewczego warto sprawdzić, jak obniżyć koszty ogrzewania. Przedstawiamy doraźne i bardziej trwałe sposoby na niższe rachunki zimą. Czytaj więcej
Wiele osób odkłada decyzję o remoncie z obawy nie tylko o koszty tego przedsięwzięcia, ale też czas jego trwania. Materiały schnące przez wiele godzin i przedłużające się prace wykończeniowe nierzadko zmuszają do spędzenia kolejnych dni poza domem czy mieszkaniem i pogłębiają frustrację spowodowaną niekomfortową sytuacją. A można wszystko zrobić w ciągu weekendu. Jak się przygotować i jak zralizować taki remont? Czytaj więcej
Zima to nie przelewki. Szczególnie dla dachu, który stanowi główną barierę ochronną domu zarówno przed chłodem, jak i wilgocią. Podpowiadamy, jak przed nadejściem zimy zadbać o kompletne zabezpieczenie pokrycia od A do Z. Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej