Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
DOMPLAN
Powierzchnia użytkowa
117.40m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Prawidłowy montaż podłogi pływającej

Odpowiada: Grzegorz Mazur - Wineo

Elegancka, wytrzymała i łatwa do utrzymania w czystości podłoga to podstawa perfekcyjnie zaaranżowanego wnętrza. Aby jednak prezentowała się ona nienagannie, musi zostać w odpowiedni sposób ułożona. W przypadku paneli laminowanych i winylowych zalecany jest montaż "pływający", czyli bez konieczności przyklejania do podłoża. Jak prawidłowo ułożyć taką podłogę?

Niezbędnik montażysty

Przed rozpoczęciem montażu podłogi należy starannie zaplanować pracę i przygotować komplet przydatnych materiałów. Niezbędne będą panele, folia paroizolacyjna, mata wyciszająca, klocki dystansujące oraz piła. Istotne jest, że podczas układania podłogi w systemie pływającym nie będą potrzebne żadne kleje, gwoździe czy wkrętarka. Jak zabrać się do pracy?

Przed przystąpieniem do prac montażowych należy dokładnie oczyścić podłoże z zanieczyszczeń oraz dobrze je wypoziomować. Dzięki temu układana podłoga będzie stabilna i nie wypaczy się podczas codziennego użytkowania. Duże znaczenie dla stabilności podłogi z paneli laminowanych ma także odpowiednie ich przechowywanie. Zaleca się ich 24-godzinną aklimatyzację w pomieszczeniu, w którym podłoga będzie montowana, dzięki czemu dostosują się one do panującego we wnętrzu poziomu wilgotności. Jest to sprawdzony sposób na uniknięcie powstawania nieestetycznych szpar, tłumaczy ekspert marki Wineo. Zanim zabierzemy się za układanie podłogi pływającej, należy jeszcze zapewnić panelom odpowiednią ochronę przed wilgocią w postaci odpowiedniej folii.

Folię paroizolacyjną należy kłaść pasami, pilnując jednocześnie, aby pasy zachodziły na siebie minimum 10-20 centymetrów, a przy ścianie wystawały 5-10 cm w górę. Warto jednak pamiętać, aby takiej izolacji nie stosować na podłożach drewnianych, ponieważ może ona przynieść efekty odwrotne od założonych. Konieczny jest jeszcze jeden element: specjalna mata wyciszająca pomiędzy podłożem, a układaną podłogą. Dobrym wyborem jest wykorzystanie maty Sound Protect ze zintegrowaną folią paroizolacyjną marki Wineo, która skutecznie poprawi akustykę wnętrza i wyeliminuje niewielkie nierówności.

Układ idealny

Odpowiednie przygotowanie i zaizolowanie podłoża prowadzi do właściwego montażu poszczególnych elementów. Montaż "pływający" zazwyczaj stosuje się w przypadku paneli laminowanych, jednak w ofercie marki Wineo znajdują się również nowoczesne panele winylowe z systemem LocTec, które także można montować na clik.

Podczas układania podłogi warto trzymać się pewnych reguł. Najważniejszą zasadą montażu podłogi "pływającej" jest takie ułożenie paneli, aby nie przylegały sztywno do ścian pomieszczenia i dzięki temu mogły w naturalny sposób pracować. Pomiędzy boczną krawędzią podłogi, a ścianą lub innymi stałymi elementami (ściany wbudowane, drzwi itp.), trzeba pozostawić tzw. szczelinę dylatacyjną o szerokości ok. 10 mm. Zachowanie tej przestrzeni ułatwią specjalne kliny, które usuwa się po zakończeniu pracy.

Montaż paneli podłogowych należy rozpocząć od lewego górnego rogu pomieszczenia, układając deski tak, aby pióro skierowane było w stronę ściany. Kolejny etap to dokładanie pozostałych paneli, czyli wsuwanie pióra kolejnych elementów we wpust tych płasko ułożonych na podłodze. Zwykle proces ten przebiega szybko i sprawnie. Podczas prac montażowych warto pamiętać, że najlepszy efekt wizualny osiągnie się wówczas, gdy panele ułożone zostaną prostopadle do największego źródła światła, najlepiej do głównego okna.

Prawidłowe ułożenie paneli winylowych i laminowanych w sposób "pływający" nie jest zadaniem trudnym, jednak warto w tej kwestii zaufać specjalistom. Wybór doświadczonego wykonawcy stanowi gwarancję, że podłoga będzie wyglądała elegancko i przetrwa w doskonałym stanie przez wiele lat.

W przypadku samodzielnego montażu paneli podłogowych niezbędne jest natomiast zapoznanie się ze szczegółową instrukcją producenta i postępowanie zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami.

Pozostałe pytania

Wykorzystując kamienie naturalne we wnętrzach, można zaaranżować ściany w niebanalny sposób. W przeciwieństwie do zwykłych rozwiązań takich jak malowanie, tapetowanie czy kafelkowanie materiały te są trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą być wykorzystane zarówno jako część dekoracji ściennej, jak i na całej powierzchni. Czytaj więcej
Dachówki ceramiczne należą do najsolidniejszych i najtrwalszych materiałów do wykończenia dachu. Jednak podobnie jak inne rodzaje pokryć, wymagają prawidłowego wykonania poszczególnych detali, aby połać była odpowiednio zabezpieczona przed działaniem wiatru, deszczu czy mrozu. Czytaj więcej
Okna postrzegamy jako miejsce strat ciepła w domu, pamiętajmy jednak, że mogą być one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego zimą, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Od południa dobrze sprawdzą się standardowe okna energooszczędne o współczynniku przenikania ciepła Uw=1,3 W/(m²·K). Od północy, gdzie straty ciepła są większe, bardziej odpowiednie będą okna wyposażone w szybę superenergooszczędną dwukomorową, które mają współczynnik przenikania ciepła Uw=0,81 W/(m²·K). Czytaj więcej
Na wszystkie pytania związane z budową domu ekologicznego i energooszczędnego odpowiadają specjaliści z wiodących firm branży budowlanej.
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej