Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy ogrzewanie "słońcem" jest opłacalne?

Inwestycja w instalację solarną to wydatek na lata, dlatego warto ją dokładnie przemyśleć. Ograniczenie zużycia energii cieplnej nawet do 50% to popularny argument za tego typu wydatkiem. Aby to jednak było możliwe, należy pamiętać o paru istotnych kwestiach.

Widok kolektorów słonecznych na budynkach nikogo już chyba nie dziwi. W ostatnich latach bardzo dużo się mówi o wymiernych korzyściach, jakie płyną z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Czy ogrzewanie "słońcem" jest opłacalne?

Gdzie montujemy kolektory słoneczne?

Trafnie wybrane miejsce oraz prawidłowy montaż mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia najwyższej efektywności pracy systemów solarnych. Kolektory powinny być montowane: w miejscu niezacienionym, pod właściwym kątem, najlepiej w kierunku południowym. Najczęściej lokalizuje się je na dachu. Jeżeli jednak jego budowa lub położenie nie daje gwarancji optymalnego nasłonecznienia, warto wybrać inną lokalizację (np. taras, ogród, ściana).

Jak montujemy kolektory słoneczne?

Pozornie nieskomplikowany wygląd kolektorów słonecznych nie oznacza, że montaż całego układu jest wystarczająco łatwy, by realizować go samodzielnie. Niezbędne jest spełnienie wszelkich wymogów projektowych oraz dbałość o bezpieczeństwo późniejszego użytkowania. Ewentualne błędy na tym etapie mogą wpływać na pracę instalacji, a nawet zagrażać domownikom. Warto pamiętać, że szczególnie kłopotliwe bywają usterki mechanizmu trudne do zlokalizowania i zdiagnozowania.

Każdy, nawet najdrobniejszy element ma tu do spełnienia określone zadanie, wpływając na sprawność i trwałość całości, podkreśla Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta kompletnych grup pompowych do instalacji solarnych. Przykładowo, poważnym zagrożeniem dla instalacji solarnych jest nadmierny wzrost ciśnienia w instalacji wskutek zbyt wysokiej temperatury medium. Uszkodzeniom instalacji zapobiegają zawory bezpieczeństwa, których zadaniem jest wypuszczenie z niej nadmiaru medium. Zawsze za ostateczny efekt grzewczy i optymalną pracę odpowiadają rozmaite podzespoły, które finalnie stanowią podstawę obiegu ciepła w całym domu. A kompletna grupa pompowa daje gwarancję, że wszystkie najważniejsze funkcjonalne elementy są właściwie dobrane i będą działać jak należy.

Czy montaż kolektorów słonecznych się opłaca?

Stopień opłacalności inwestycji w instalacje solarne zależy od wielu czynników. Bardzo ważne jest średnioroczne natężenie promieniowania słonecznego na danym obszarze. Im większe nasłonecznienie terenu, tym większa dochodowość wykorzystania energii słonecznej. Kolejnym czynnikiem warunkującym zyskowność takiego przedsięwzięcia jest ilość zużywanej wody przez domowników. Większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę to przede wszystkim krótszy okres zwrotu poniesionych kosztów. Wreszcie dotychczasowy sposób ogrzewania wody może okazać się tu wyznacznikiem rentowności. Na największe oszczędności liczyć mogą przede wszystkim użytkownicy obiektów, korzystający dotąd z kosztownych źródeł energii. W każdym przypadku należy uwzględniać jeszcze takie czynniki, jak liczba potrzebnych kolektorów, ich cena i oczywiście jakość. Nie można też zapominać o perspektywach stopniowego wzrostu cen innych źródeł energii.

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych

Podmioty decydujące się na zakup i montaż systemów solarnych, mogą starać się o zwrot części kosztów. Wsparciem projektów proekologicznych zajmuje się choćby Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Korzystanie z finansowej pomocy wiąże się, jak zawsze, z koniecznością spełniania pewnych wymogów formalnych. Również jak zawsze, najlepsza więc jest precyzyjna analiza własnych możliwości oraz wszystkich "za” i "przeciw", a następnie podjęcie decyzji, która z pewnością wiele w domu zmieni.

źródło i zdjęcie: Afriso

Dodano: 2014-04-28
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej