Co warto wiedzieć o systemach fotowoltaicznych?

Co warto wiedzieć o systemach fotowoltaicznych?

Charakterystyczne ekrany, które widać na dachach budynków przemysłowych, słupach i wysięgnikach, coraz częściej spotkać można również umocowane przy domach jednorodzinnych. Panele solarne i fotowoltaiczne budzą w Polsce coraz mniej sensacji, są doskonałym rozwiązaniem dla dbających o środowisko, a także dla chcących poczynić oszczędności w domowym budżecie.

 

Pozyskiwana z fotoogniw energia elektryczna zyskuje w kraju popularność przede wszystkim dzięki regulacjom formalno-prawnym, które od 2013 r. istotnie ułatwiają ich montaż i tworzenie mikroelektrowni na potrzeby domu. Od kilku lat dostępne są także specjalne programy finansowe, wpierające takie przedsięwzięcia, jak choćby tanie pożyczki z częścią umarzalną lub grantem w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu procent wartości zobowiązania.

Istniejące lub wkrótce dostępne formy finansowania fotowoltaiki nie obciążają budżetu domowego. Spłat za instalację dokonuje się z wygenerowanych oszczędności, zaznacza Krzysztof Dziaduszyński, Prezes Zarządu firmy Sunwind, zajmującej się takimi rozwiązaniami. Można tak dobrać instalację i finansowanie, aby beneficjent płacił za energię elektryczną i instalację fotowoltaiczną mniej niż dotychczas za sam prąd, podkreśla.

Wbrew pozorom, strona techniczna takiego systemu również nie stanowi przeszkody w polskich warunkach. Ilość nasłonecznienia (energia na poziomie 1100 kWh/m kw. rocznie) jest wystarczająca, by móc wykorzystywać je do produkcji energii elektrycznej na użytek zarówno gospodarstwa domowego, jak i całego przedsiębiorstwa, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wielokrotnie większe. Są oczywiście obszary o mniejszym i gorszym potencjale nasłonecznienia. I tak wartość ta dla Lubelszczyzny wynosi 1200 kWh/m kw. w roku, a na Mazurach i Pomorzu już tyko 900 kWh/m kw.

Trzeba pamiętać o kilku istotnych kryteriach dotyczących samego terenu i podłoża takiej instalacji. Nie można zasłonić jej innymi obiektami - fotoogniwa muszą znajdować się w odpowiedniej odległości lub powyżej słupów, drzew i kominów. Elementy te nie dyskwalifikują montażu, ale z pewnością zaburzają pracę takiej mikroelektrowni i nie pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących ilości energii. Niezwykle ważne jest również nachylenie paneli i ich orientacja południowa, zapewniająca maksymalne pozyskanie promieniowania słonecznego w ciągu całego dnia. Warto też przemyśleć ekspozycję długoterminowo - instalacje fotowoltaiczne wykazują się trwałością nawet do 30 lat.

Polskie nasłonecznienie uniemożliwia niestety zarobkowanie na fotoogniwach, ale pozwala na wspomniane już oszczędności. Po montażu fotowoltaiki można obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkaset złotych rocznie w czasie spłaty instalacji, a po niej nawet do 2000 zł, zapewnia Dziaduszyński. System o mocy 4 kW pokryje średnio ponad 50% zapotrzebowania na prąd w miesiącach od marca do września, a od maja do lipca ta wartość wyniesie aż 100%. Oznacza to, że już 15 metrów kwadratowych paneli wystarczy by zaspokoić połowę zużycia energii w gospodarstwie domowym, komentuje Prezes Sunwind.

Planowanie instalacji fotowoltaicznej warto rozważać niezależnie od tego, czy dopiero przystępujemy do budowy/projektowania domu jednorodzinnego, czy od lat mieszkamy już we własnym i zachęceni opisanymi korzyściami chcemy wprowadzić tego typu rozwiązania. Korzystając z rad ekspertów możemy właściwie  na każdym etapie zdecydować się na tego typu rozwiązanie.

źródło i zdjęcie: Sunwind