Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Energooszczędność się opłaca

Osoby przystępujące do inwestowania w nieruchomości bardzo często zastanawiają się nad wyborem projektów domów energooszczędnych. Często pada pytanie dotyczące zalet takiego rozwiązania. Najprościej ujmując, jeśli dom wykorzystuje prawidłowo technologie i rozwiązania energooszczędne, to pozwala to właścicielom zasadniczo obniżyć rachunki.

Budownictwo energooszczędne w Polsce w dalszym ciągu nie ma dużej rzeszy zwolenników. Głównym powodem sceptycznego podejścia Polaków do tego rozwiązania jest początkowo wysoki koszt inwestycji w nieruchomość. Warto jednak zauważyć, że budownictwo energooszczędne jest inwestycją zwrotną. Okazuje się, iż stosunkowo większy koszt budowy zwraca się w pierwszych siedmiu latach eksploatacji domu.

Obecnie szacuje się, iż koszt wybudowania przeciętnego domu energooszczędnego jest około 10 -15 % wyższy w stosunku do zabudowy standardowej, jednakże koszt eksploatacji budynku jest z kolei 70% niższy. Warto jednak podkreślić, że różnica wydatków z każdym rokiem się zmniejsza. Przykładem może być Europa Zachodnia, gdzie obecnie koszt wybudowania domów energooszczędnych jest wyższy zaledwie o około 8-10%. Warto jednak zauważyć, iż taka inwestycja zwraca się już w pierwszych latach użytkowania domu. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala inwestorom zabezpieczyć się przed ciągle wzrastającymi cenami energii.

Polacy z każdym rokiem stają się coraz bardziej świadomi potrzeby budownictwa energooszczędnego. Wiąże się to również z powstawaniem coraz nowszych technologii, które pozwalają na realizowanie projektów domów energooszczędnych przy relatywnie niższych kosztach nakładu. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że osoby decydujące się na budowanie domów energooszczędnych mogą korzystać z rozmaitych dofinansowań oraz dopłat do kredytów na preferencyjnych warunkach.

Energooszczędność się opłaca

Budowanie domów jednorodzinnych wykorzystujących innowacyjne technologie pozwalające redukować zużycie energii przynosi wiele korzyści. Pierwsza z nich to obniżenie kosztów rachunków, które pozwala realnie oszczędzać właścicielom nieruchomości. Dzieje się tak głównie dlatego, że zastosowane systemy energooszczędne pozwalają na zniwelowanie strat ciepła. Aby uzyskać ten efekt, budownictwo energooszczędne bazuje na trzech głównych systemach: okiennym, fasadowym i drzwiowym. Natomiast na optymalne wykorzystanie energii cieplnej pozwalają niskotemperaturowe systemy ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego. Odnawialne źródła energii są przyjazne środowisku i niezwykle korzystne ekologicznie.

Budynki energooszczędne w znacznej mierze bazują na wykorzystywaniu alternatywnych źródeł energii w postaci słońca czy wiatru. Instalacja pompy ciepła czy  założenie na dachu panelu słonecznego czy solarów pozwala na oszczędzanie pieniędzy oraz przyczynia się do zmniejszania emisji szkodliwych dla środowiska gazów. Warto również wspomnieć, iż nieruchomości stanowiące najlepsze świadectwo energooszczędne zyskują na wartości podczas ewentualnej sprzedaży. Wiąże się to z większą wartością rynkową tego rodzaju budowli. Sprawia to, iż pomimo pozornie początkowo wyższych kosztów związanych z inwestycją, właściciel z czasem zaczyna odczuwać realne korzyści. Po pierwsze dlatego, że zmniejsza koszty utrzymania domu, po drugie w przypadku ewentualnej sprzedaży posiadłości - nieruchomość jest więcej warta. Dodatkową zaletą jest też zmniejszenie produkcji spalin, które zanieszczyszają środowisko.

Reasumując, zapotrzebowanie na energię domu budowanego w technologii energooszczędnej jest znacznie mniejsze niż nieruchomości wykorzystującej tradycyjne sposoby ogrzewania. Okazuje się, iż właściciele domów energooszczędnych mają 70% niższy koszt miesięcznego utrzymania lokum oraz dziesięciokrotnie mniejsze rachunki za ogrzewanie.

źródło: Harmonique PR
zdjęcie: © Kalim - Fotolia.com

Dodano: 2014-09-24
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej