Koniec lata początek jesieni - najlepsza pora na termomodernizację

Koniec lata początek jesieni - najlepsza pora na termomodernizację

Końcówka lata i początek jesieni to, ze względu na optymalną pogodę, najlepszy okres na wszelkiego typu prace budowlano-remontowe, w tym najbardziej opłacalne ocieplenie ścian zewnętrznych budynku. Prawidłowo wykonana izolacja gwarantuje oszczędność energii, a tym samym wpływa pozytywnie na kieszeń inwestora oraz środowisko naturalne. To również świetna okazja do wizualnego odnowienia elewacji budynku.

Termomodernizacja starych budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami, może zredukować straty energii nawet o ponad połowę! W standardowym, dobrze ocieplonym domu jednorodzinnym, tylko jeden okres grzewczy, to co najmniej kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu. Przy stale rosnących kosztach nośników energii nie ma się co zastanawiać, decyzja jest prosta. Najważniejsze, by podjąć ją teraz, tak aby prace były wykonywane w najlepszej temperaturze. Termomodernizację trzeba właściwie zaplanować, by podczas jej wykonania nie popełniono błędów. Na co należy zwrócić uwagę?

Termomodernizacja, czyli popularne ocieplenie ścian

Najbardziej popularną i najbardziej ekonomiczną technologią ocieplania budynków jest tzw. "lekko-mokra" (ETICS). Najprościej rzecz ujmując, technologia ta polega na przymocowaniu płyt termoizolacyjnych do ściany za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych. Następnie na powierzchni izolatora wykonywana jest warstwa zbrojeniowa za pomocą siatki z włókna szklanego oraz tynku cienkowarstwowego.

Materiały ociepleniowe gwarancją oszczędności

Podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane oszczędności energii jest jej profesjonalne wykonanie oraz wysoka jakość izolatora. Do ocieplania metodą ETICS (zwaną wcześniej lekko-mokrą) używa się styropianu lub sporadycznie wełny mineralnej. Ważne, by produkty izolacyjne były wysokiej jakości i spełniały deklarowane przez producenta parametry. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest porównywalna, ale styropian jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny pod względem cenowym, a także łatwiejszy w montażu. Kupując materiały izolacyjne wybierajmy zawsze te sprawdzone, najlepiej posiadające rekomendacje znanych, prestiżowych ośrodków naukowo-badawczych, np. Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie.

Styropian jest materiałem bardzo ekonomicznym, dodatkowo jest lekki, wytrzymały i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Praca z nim jest szybka i łatwa, a co za tym idzie znacznie mniej kosztowna niż w przypadku innych izolatorów, mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. Styropian ma wyjątkowo korzystne parametry izolacyjności, najlepsze grafitowe płyty Termonium Plus posiadają lambdę, czyli współczynnik przewodzenia ciepła o wartości 0,031 W/(m/K).

Ocieplanie budynków - projekt, grubość i lambda

Zasada ocieplania budynków jest prosta. Oczywiście, są wyjątki i w niczym nie należy przesadzać, ale generalnie najlepiej wykonać termomodernizację jak najgrubszą warstwą styropianu, o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła (lambda). Na przykład 15 cm warstwa styropianu Gold Termo Organiki o lambdzie 0,038 chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości niemal czterech metrów (sic!). Przed planowanym ociepleniem domu, warto by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt termomodernizacji. W przypadku domów jednorodzinnych nie jest to obowiązkowe i jeśli mamy choćby podstawową wiedzę budowlaną, możemy tego typu projekt wykonać samodzielnie. Podczas przygotowania planu termomodernizacji możemy skorzystać z rożnego rodzaju specjalnych programów obliczeniowych.

Termo Organika udostępniła na swojej stronie internetowej bezpłatny program, który w przyjazny i intuicyjny sposób wyliczy jakiej grubości materiał termoizolacyjny, o określonej lambdzie zastosować do ocieplenia budynku.

 

Termomodernizacja - najlepiej wszystko w komplecie

Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Oprócz płyt styropianowych, do jego wykonania potrzebujemy niezbędnych materiałów takich jak: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej, jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojącej.

Jaką fakturę na fasadę? Kolorowy zawrót głowy

Czołowi producenci dostarczają na rynek niemal nieograniczoną ilość kolorów tynków oraz dają możliwość wybierania jego faktury. Różnej granulacji tynki dostępne są w tzw. wzorach "kornik" oraz "baranek". Profesjonaliści rekomendują wykonanie tynku o granulacji 2-3 mm, który dobrze maskuje ewentualne drobne nierówności ściany. Generalnie należy pamiętać, by na dużych powierzchniach unikać drobnej granulacji. Każdy dobry tynk, w celu odnowienia, możemy łatwo myć pod niewielkim ciśnieniem lub na nowo malować specjalnymi farbami.

Kontrola prac ociepleniowych

Ocieplanie domu nie należy do zbyt skomplikowanych robót budowlanych, niestety wielu wykonawców może popełniać szkolne błędy. Przestawiamy zbiór żelaznych wskazówek, na które należy zwrócić uwagę podczas ocieplania ścian. Pomogą nam również dopilnować ekipę wykonawców.

 • Projekt ocieplenia - tak, jak przy każdym remoncie oraz fachowej robocie budowlanej powinniśmy dysponować jej projektem.
 • Wyrównanie powierzchni izolowanych ścian i oczyszczenie podłoża - zapewnia łatwy i trwały montaż płyt.
 • Stosowanie kompletnego systemu - mówiąc obrazowo: zamiast składaka, w którym komponenty pochodzą od różnych wytwórców i nie zawsze są do siebie dopasowane, lepiej wybrać kompletny system zestrojony w każdym calu i rekomendowany przez uznanego producenta, gwarantujący pewną i długotrwałą izolację.
 • Właściwe nakładanie kleju - klej zawsze rozprowadzamy po krawędziach płyty izolacyjnej tworząc swoistą klejową ramkę. W jej środku umieszczamy co najmniej trzy równomierne "placki".
 • Przyklejanie na mijankę - płyty powinny być układane na tzw. mijankę, z przesunięciem krawędzi o połowę długości płyty.
 • Szlifowanie warstwy ociepleniowej - pominięcie tego elementu często powoduje, że elewacja jest nierówna.
 • Wypełnianie płyt izolacyjnych - szparki pomiędzy płytami wypełniamy pianką poliuretanową, to zlikwiduje powstałe mostki termiczne.
 • Równomiernie ułożona siatka - elementy siatki z włókna szklanego zawsze muszą na siebie zachodzić o minimum 10-15 cm.
 • Poprawne ocieplenie ościeży - gwarantuje uniknięcie mostków termicznych.
 • Jakość materiałów izolacyjnych - wybieramy materiały markowe, najlepiej posiadające rekomendacje i certyfikaty Instytutu Techniki Budowlanej.
 • Profesjonalni wykonawcy - korzystajmy z poleconej ekipy remontowej.

źródło i zdjęcia: Termo Organika