Jak oszczędzać energię we własnym domu?

Energooszczędność naszego domu to nie tylko pewne rozwiązania energetyczne, ale ?i codzienne małe czynności, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii, ?a w dłuższej perspektywie także do ochrony środowiska naturalnego. Warto więc pamiętać ?o kilku podstawowych zasadach.

By efektywnie oszczędzać energię we własnym domu należy:

  • Kupuj urządzenia AGD, które zapewniają minimalne zużycie energii.
  • Nie pozostawiaj w kontaktach urządzeń, takich jak ładowarki do telefonów ?i laptopów - nie używane lecz podłączone wciąż pobierają energię.
  • Pamiętaj o całkowitym wyłączeniu telewizora i konsol do gry - wyłączone jedynie do trybu czuwania nadal korzystają z elektryczności.
  • Wymień świetlówki na energooszczędne przynajmniej w pomieszczeniach, ?w których przebywasz najczęściej.
  • Korzystaj ze światła punktowo, np. czytając w fotelu staraj się używać lamp zamiast oświetlać całe pomieszczenie.
  • Pamiętaj o gaszeniu oświetlenia przy wychodzeniu z pokoju, a także ?o maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła w ciągu dnia.
  • By oszczędzać energię dopasuj temperaturę pomieszczeń do sposobu ich wykorzystywania, np. utrzymuj w pokoju dziennym wyższą temperatura niż w sypialni, ogranicz do minimum temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych.
  • Obniż temperaturę w domu do minimum, gdy np. w ciągu dnia jesteś w pracy. Ustaw sterowanie tak, by temperatura podwyższała się w momencie, kiedy wracasz do domu.

źródło: www.kibicujklimatowi.pl
zdjęcie: www.swiatlo.blox.pl

Dodano: 2009-11-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej