Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak uniknąć mostków termicznych w przegrodach?


Budując dom coraz większą wagę przywiązujemy do odpowiednio zaprojektowanych przegród zewnętrznych budynku. Fundamenty, podłoga, ściany i dach powinny być tak wykonane, żeby w miejscach ich łączenia nie uciekało ciepło. Dlatego tak ważna jest dbałość o ciągłość izolacji cieplnej poprzez dobór odpowiednich produktów.

Połączenia balkonu ze stropem, piwnica, miejsca przy oknach, parapety, attyki oraz nadproża i wieńce to miejsca gdzie najczęściej powstają mostki termiczne. Jeśli w tych miejscach pojawi się grzyb to jest to dowód na mostek termiczny. Najlepszą metodą ich wykrycia jest jednak wykonanie zdjęć termowizyjnych obiektu.

Eliminacja mostków termicznych w miejscu połączenie balkonu ze stropem jest trudna do usunięcia ze względu na konstrukcję budynku. Możemy jednak je ograniczyć stosując ocieplenie styropianem, aplikując go po obu stronach płyty balkonowej.

Drugą metodą jest wykonanie balkonu, który opiera się na słupach lub jest punktowo mocowany do konstrukcji budynku. W takiej sytuacji stosujemy łączniki zbrojeniowe z wkładką styropianową, które łączą płyty wspornikowe.

Najlepszą metodą na pozbycie się mostków termicznych w piwnicy jest ocieplenie jej ścian na całej jej wysokości, oraz wieńców stropu . Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału do izolacji. Produkty przeznaczone do ocieplania fundamentów powinny by odporne na wilgoć.

W przypadku stolarki bardzo duże znaczenie przy tworzeniu się mostków termicznych ma osadzenie okien i konstrukcja parapetu. W ścianach jednowarstwowych okno powinno znajdować się w połowie jej grubości. W ścianach dwuwarstwowych okna  należy osadzać bliżej krawędzi zewnętrznej, a w ścianach trójwarstwowych dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia.

Attyka to element budynku, który występuje w postaci ścianki lub  balustrady. Aby wyeliminować mostki termiczne w tym obszarze warto zadbać o jej całkowite ocieplenie ze wszystkich stron wraz z fragmentem stropu.

W odpowiedzi na te problemy powstała technologia odprężonych płyt zespolonych. Styropiany trzeciej generacji Swisspor Lambda White posiadają wszystkie zalety szarych płyt, a jednocześnie są pozbawione ich wad. Dzięki ochronnej, białej warstwie grubości kilku milimetrów, zespolonej z szarym rdzeniem, płyty są odporne na działanie słońca nawet po szlifowaniu, często koniecznym podczas prac aplikacyjnych. Z kolei fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne, eliminują  naprężenia wewnętrzne (wyginanie, wybrzuszanie) występujące w zwykłych szarych płytach.

Aby pozbyć się mostków termicznych należy zadbać o ciągłość izolacji cieplnej budynku, co nie należy do rzeczy łatwych. Dlatego tak duże znaczenie już na etapie projektowym ma odpowiednia struktura przegród oraz dopasowanie odpowiednich produktów, takich, jak Swisspor Lambda White.

źródło i zdjęcie: SWISSPOR Polska

Dodano: 2016-12-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej