Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nowa technologia generowania energii z odnawialnych źródeł energii

Bloom Energy Server to mini elektrownia, której działanie oparte jest na dużej baterii paliwowej, produkującej prąd z powietrza, różnych paliw odnawialnych i paliw kopalnych. Produkcja energii odbywa się dzięki procesom elektrochemicznym.

Według amerykańskich informacji technologia wykorzystywana w Bloom Energy Server jest ok. 67% bardziej ekologiczna niż tradycyjna technologia węglowa. Wiele zależy jednak od tego, jakie paliwo będzie stosował użytkownik. Mini elektrownia charakteryzuje się wysokim współczynnikiem sprawności i elastycznością (można łączyć bloki i moduły), a także wszechstronnością (wytwarzanie i przechowywanie energii).

We wnętrzu urządzeń znajdują się ceramiczne płytki pokryte specjalną emulsją i rozdzielone metalowymi płytami. Zestaw ten ma współpracować z wieloma rodzajami paliwa wytwarzając energię, dwutlenek węgla i jednocześnie dużo ciepła. Może działać bez przerwy. Za pomocą dołączanego wiatraka oraz baterii słonecznej, elektrownia jednocześnie gromadzi tlen oraz wodór. Kiedy nie ma możliwości generowania energii z odnawialnych źródeł, prąd wytwarzany jest ze zgromadzonych gazów.

Niewielkie rozmiary tych baterii sprawiają, że teoretycznie można je stawiać niemal wszędzie - w ogródku, czy na parkingu. Generator obecnie testowany jest przez: Bank of America, Coca-Cola, Cox Enterprises, eBay, FedEx, Google, Staples oraz Walmart. Google skorzysta z generatorów o łącznej mocy 400 kW, do zasilania eksperymentalnego centrum danych. eBay będzie zasilał swoje baterie odnawialnym biogazem, o łącznej mocy 500 kW.

Wyniki testów trzymane są jednak w tajemnicy - w praktyce okaże się jak bardzo niezawodna jest ta technologia. Obecnie nie jest znana dokładna cena za jedno takie urządzenie, jednak inwestycja w generator ma zwracać się w okresie 3 do 5 lat. Każde takie urządzenie może wyprodukować 100 kW energii - zasili 100 przeciętnych amerykańskich domostw lub jeden mały biurowiec.

Nowa technologia generowania energii z odnawialnych źródeł energii różni się od rozwijanej obecnie technologii wodorowej. W większej części opiera się na tlenie niż na wodorze, co obniża koszty.

źródło: www.bloomenergy.com
zdjęcie: www.fastcompany.com

Dodano: 2010-04-09
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej