Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Polacy chcą kupować domy energooszczędne

Dla ponad 80% Polaków, którzy rozważają kupno mieszkania lub budowę domu, efektywne ocieplenie budynku jest bardzo ważne. Tylko 1% ankietowanych odparło, że kwestia izolacji cieplnej nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Z badań przeprowadzonych przez IQS Group na zlecenie firmy Schöck Polska wynika, że im badana osoba jest starsza, tym istotniejsze jest dla niej zamieszkanie w energooszczędnym domu. Może to wynikać z faktu, że osoby te są posiadaczami kilkudziesięcioletnich, nieocieplonych domów i mieszkań, których koszty ogrzewania są obecnie bardzo wysokie, komentuje Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska. Gdyby ankietowani musieli ograniczyć wydatki na zakup nieruchomości, dobra izolacja termiczna byłaby ostatnią rzeczą, na której byliby gotowi zaoszczędzić. Ponadto, 75% badanych chętnie skorzystałoby z usług profesjonalnego doradcy oceniającego stan termoizolacji budynku. Przeszkodą dla ankietowanych jest jednak przekonanie, że taka usługa musi być droga.

Podejmując decyzję o zakupie danej nieruchomości, 63% badanych twierdzi, że zwraca uwagę na zastosowane rozwiązania i materiały budowlane gwarantujące efektywną izolację termiczną. Odsetek kobiet i mężczyzn w tym przypadku kształtuje się mniej więcej na takim samym poziomie - odpowiednio 62% pań i 64% panów deklaruje, że jest zainteresowana tą kwestią. Co ciekawe, energooszczędne budownictwo jest ważniejsze dla kobiet. Tylko 3% ankietowanych pań zdeklarowało, że nie ma ono dla nich żadnego znaczenia. W przypadku badanych mężczyzn odsetek ten kształtował się na poziomie 17%.

Taka różnica może wynikać z faktu, że w polskich rodzinach to panie częściej zarządzają domowym budżetem. Dlatego są one szczególnie zainteresowane wszelkimi dostępnymi metodami obniżenia domowych wydatków, mówi Kowalczyk. Z badania wynika jeszcze jedna interesująca kwestia - aż 33% kobiet twierdzi, że nie przykłada wagi do jakości ocieplenia, gdyż po prostu nie ma wystarczającej wiedzy w tym temacie. Dlatego w różnych programach informacyjnych, dotyczących energooszczędności w budownictwie, warto postawić na większą edukację płci pięknej, dodaje Kowalczyk.

Za najskuteczniejsze metody efektywnego oszczędzania energii w budynkach, ankietowani uznali dobrą izolację termiczną ścian i dachów - odpowiednio 73% i 63% badanych oraz zastosowanie energooszczędnych okien (42%). Aby zagwarantować wysoki standard energetyczny budynku, należy jednak także zwrócić uwagę na kwestie izolacji balkonów i tarasów. Są one bardzo ważnym i pożądanym przez inwestorów elementem nieruchomości, jednak mogą zwiększać zapotrzebowanie obiektu na energię grzewczą aż o 30 %, tłumaczy Kowalczyk. Tymczasem tylko 21% badanych uważa, że skuteczna izolacja termiczna balkonu to dobry sposób na zmniejszenie strat ciepła w budynkach.

Balkony,  jako eksponowane elementy budynku są poddawane częstym wpływom zmiennych warunków atmosferycznych. Muszą wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być odporne na wilgoć w trakcie długotrwałych deszczów. Ponadto są miejscem szczególnie narażonym na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących niekontrolowaną ucieczkę ciepła z mieszkania. Z tego powodu projektanci rezygnują czasami z balkonów i tarasów, wyjaśnia Kowalczyk.

Dużo lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie łącznika balkonowego, który redukuje mostki cieplne. Element taki zapewnia skuteczną izolację termiczną balkonu, a tym samym pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości.

źródło i zdjęcie: Schöck Polska

Dodano: 2010-07-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej