Ile okien w pomieszczeniu?

Lukarnę lepiej zbudować jedną większą niż kilka mniejszych.

Mniej skomplikuje bryłę dachu, mniej będzie powierzchni do ocieplenia, łatwiej wykona się obróbki, prostsze też będzie odprowadzanie wody opadowej i mniej miejsc, w których będzie zalegał śnieg, a dzięki temu też mniejsze koszty. Dwie czy trzy węższe lukarny będą też mniej funkcjonalne we wnętrzu ? trudniej z nimi zaaranżować przestrzeń niż z jedną szeroką.

Lukarny stanowią dominującą część dachu, są więc widoczne z daleka. Warto o tym pamiętać, gdy planuje się adaptację czy przebudowę poddasza. Czy lukarny będą pasować do kształtu dachu, czy nie zniekształcą bryły domu, czy nie zmienią niekorzystnie jego charakteru?

Okien dachowych lepiej zamontować kilka mniejszych, rozmieszczonych w różnych odstępach na połaci dachowej niż jedno duże tej samej wielkości. Dzięki temu w pomieszczeniach będzie jaśniej. Jeśli okna zamontujemy na różnych płaszczyznach, światło będzie docierać do pomieszczenia o różnych porach dnia.

Okna dachowe nie wystają ponad płaszczyznę dachu, więc są mało widoczne. Takie okna warto zatem stosować w budynkach, których kształt bryły i charakter nam odpowiada i nie chcemy go zmieniać.

opr.: Redakcja