Czym się kierować przy wyborze ciepłych okien?

Czym się kierować przy wyborze ciepłych okien?

Coraz większa ilość Polaków docenia zalety okien energooszczędnych, popularnie zwanych "ciepłymi" oknami. Żyjemy w kraju, w którym zimy bywają długie i mroźne, dlatego też we własnym domu chcemy cieszyć się doskonałym komfortem cieplnym i stąd wybór stolarki energooszczędnej.

Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus radzi, jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze ciepłych okien.

Decydując się na stolarkę energooszczędną zwróćmy uwagę na kwestię szyby i profilu okiennego - to od nich bowiem w dużej mierze zależy współczynnik przenikalności termicznej dla całego okna (Uw), określający wielkość strat ciepła. Producenci okien proponują kilka sposobów na poprawę izolacyjności termicznej profilu, najczęściej wiążą się one z poszerzeniem tego elementu. Tymczasem zwiększenie szerokości profilu do 90 mm, choć rzeczywiście przyczynia się do obniżenia wartości parametru Uw, niesie ze sobą m.in. ograniczenia dotyczące wielkości okien, ich kolorystyki oraz  powoduje istotny wzrost ceny na poziomie 30-40% itd.

Firmie OknoPlus udało się rozwiązać ten problem - zamiast zwiększać szerokość profilu, wypełniono go specjalnym wypełnieniem THERMO, które izoluje zbrojenie. Dzięki temu udało się poprawić izolacyjność termiczną aż o 45% i uzyskać wartość współczynnika Uw dla okna referencyjnego na poziomie 0,7 W/m2K. Co ciekawe, okna z wypełnieniem THERMO i szybą o współczynniku przenikania ciepła równym 0,5 W/m2K, są tylko o około 10% droższe od okien o tych samych parametrach szyby, ale ze zbrojeniem standardowym.

Czas oczekiwania na ciepłe okna z szerokim profilem jest bardzo długi i wynosi minimum  6 tygodni. Okna z wypełnieniem THERMO mają tę przewagę, że w ich przypadku okres realizacji zamówienia nie ulega wydłużeniu. Montaż okien energooszczędnych to doskonały sposób na zminimalizowanie strat ciepła w naszym domu, a tym samym na zmniejszenie wysokości rachunków na ogrzewanie.

źródło i zdjęcia: OknoPlus