Odpowiednia termoizolacja pokrycia dachowego to oszczędność energii
Wybór odpowiednich materiałów na dach
Aby dach przyczynił się do podniesienia energooszczędności domu, powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiednich materiałów izolacyjnych. Zwykle stosuje się wełnę mineralną lub szklaną. Następnie, by przeciwwilgociowo zabezpieczyć ocieplenie konieczne jest użycie membrany. Kolejny krok to dobór materiału pokryciowego - takiego, którego właściwości będą ograniczać straty ciepła.
Tutaj bez wątpienia można polecić dachówki ceramiczne i betonowe, które są skutecznym izolatorem ciepła. Dachówki są cięższe od innych pokryć dachowych, np. blachodachówki, i dzięki temu charakteryzują się korzystniejszymi parametrami termoizolacyjnymi, mówi Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.
Rodzaj poddasza a dobór materiałów termoizolacyjnych
Dobór materiałów i termoizolacja dachu, różni się w zależności od tego, czy poddasze będzie przestrzenią użytkową czy wyłącznie strychem. Jeśli poddasze będzie nieużytkową częścią budynku, to nie ma potrzeby ocieplania połaci dachowej - wystarczy ocieplić strop. Natomiast, kiedy planujemy pomieszczenia mieszkalne na kondygnacji pod dachem, wówczas w celu uzyskania korzystnych parametrów cieplnych, najlepiej zastosować termoizolację dwuwarstwową.
Aby termoizolacja spełniała swoje funkcje musi być zabezpieczona przed działaniem wilgoci. Od wewnątrz poddasze należy zabezpieczyć folią paroizolacyjną, a od zewnątrz specjalną paroprzepuszczalną membraną dachową. Folie i membrany to materiały, które chronią konstrukcję dachu i warstwę ocieplenia przed zawilgoceniem, np. w przypadku uszkodzenia pokrycia. Stanowią też ochronę przed wilgocią, która powstaje wskutek skraplania pary wodnej z wnętrza domu. Aby zwiększyć oszczędność energii, warto zamontować membranę z refleksyjną powłoką, która odbija promieniowanie słoneczne. Zimą taka membrana potrafi obniżyć przenikanie ciepła przez dach aż do 30%, zaś latem zmniejszyć wnikanie ciepła, radzi Superdekarz.
Optymalna temperatura na poddaszu
W okresie grzewczym, najbardziej zależy nam na minimalizowaniu strat ciepła, co wpływa korzystnie na stan domowego budżetu. Jednak równie ważne, by termoizolacja chroniła poddasze latem - przed nadmiernym przegrzaniem. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas upałów, dach nagrzewa się do wysokich temperatur i może to być odczuwalne w pomieszczeniach. Jeśli będzie w nich bardzo gorąco, wtedy z pewnością obniży to komfort życia mieszkańców domu. W tym wypadku również sprawdza się dach pokryty dachówką, która w wysokich temperaturach nagrzewa się znacznie wolniej niż np. blachodachówka. Dobry rodzaj pokrycia działa w dwojaki sposób - zimą ogranicza straty energii, a latem chroni pomieszczenia na poddaszu przed przegrzaniem, dodaje Łukasz Budzyński.
Jeśli nie chcemy być zimą narażeni na wysokie rachunki za ogrzewanie, a latem na wysokie temperatury w domu, zastanówmy się już na etapie projektu, jaki ma być nasz dach. Dach to inwestycja na lata i skutki naszych decyzji będą długofalowe.
źródło: SUPERDEKARZ