Czy deskować dach?

Choć nie każdy dach wymaga ułożenia pełnego deskowania, to często decydujemy się na takie rozwiązanie, wszak dodatkowa warstwa osłonowa i ułożona na niej hydroizolacja znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się przecieków oraz usztywniają konstrukcję dachową.

Deskowanie dachu jest natomiast niezbędne, jeśli decydujemy się na pokrycie z materiałów płaskich - gontów bitumicznych, papy czy blachy.

Często na poszycie dachu stosujemy deski, np. po szalunkach. Taki materiał może jednak stanowić deskowanie jedynie pod wstępne pokrycie (oczywiście jeśli drewno jest w dobrym stanie, oczyszczone z zaprawy i bez ognisk zgnilizny).

Jeśli chcemy uzyskać równą i wytrzymałą powierzchnię poszycia, lepszym rozwiązaniem będzie użycie materiałów płytowych o podwyższonej odporności na wilgoć - płyt OSB 3, MFP lub sklejki wodoodpornej. Materiały płytowe układa się z zachowaniem kilkumilimetrowych szczelin na złączach, umożliwiających swobodne ich ruchy pod wpływem zmian wilgotności. Grubość takiego poszycia wynosi najczęściej 15 mm lub 18 mm. Jeśli rozstaw krokwi jest dostosowany do wymiarów płyt, montaż przebiega niemal bez powstawania odpadów.

opr.: Redakcja