Styropian - dlaczego warto docieplić nim dom?
Styropian - izolator doskonały
Chociaż na świecie nie ma nic doskonałego, to styropian w swojej kategorii bliski jest ideału. Jest nie tylko świetnym izolatorem, ale także materiałem o korzystnej cenie, bezpiecznym i bardzo trwałym. Styropian ma bardzo niski współczynnik przewodności cieplnej, ponieważ głównym jego składnikiem jest powietrze zamknięte w porowatych kulkach styropianu. Dobrze wykonana izolacja styropianowa zachowuje się podobnie jak puchowa pierzyna: jest lekka i bardzo ciepła.
Najważniejsza jakość styropianu
Wykonana styropianem izolacja przyniesie oszczędność energii tylko wtedy, kiedy materiał będzie wysokiej jakości oraz gdy będzie miał odpowiednie parametry. Najistotniejszym współczynnikiem każdego izolatora jest: ? -lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza jest wartość lambdy, tym lepiej materiał izolacyjny chroni budynek przed utratą ciepła. Najlepiej stosować grubszą warstwę izolatora, o niskiej lambdzie. Na przykład 12 cm warstwa pomarańczowego styropianu Gold o lambdzie ? 0,038 chroni tak samo skutecznie jak betonowy mur o grubości 380cm.
Dobra, korzystna cena styropianu
Styropian ma korzystną cenę między innymi dlatego, że jego produkcja jest bardzo prosta, bezodpadowa i nieuciążliwa dla środowiska naturalnego. Łączenie małych porowatych kuleczek styropianu w duże bloki odbywa się przy pomocy zwykłej pary wodnej. Później bloki te są cięte na płyty o wymaganych wymiarach.
Bardzo łatwy montaż styropianu
Styropian bardzo łatwo można zamontować we wszystkich miejscach budynku. Płyty styropianowe są sztywne i dobrze trzymają się ścian. Do dokładnego przycinania i pasowania materiału wystarczają zwykłe narzędzia, np. ręczna piła, czy ostry nóż. Dzięki najnowszym rozwiązaniom również docieplanie trudno dostępnych miejsc, takich jak poddasza jest bardzo łatwe i efektywne.
Wyjątkowa trwałość styropianu
Styropian jest bardzo odporny na starzenie. Badania budynków prawidłowo docieplonych styropianem dowodzą, że styropian, co najmniej przez kilkadziesiąt lat zachowuje swoje właściwości fizyczne, kształt i wymiary. Przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg) chroni go warstwa siatki i tynku.
Styropian odporny na wilgoć
Styropian jest szczelny i nie chłonie wilgoci. Jest on w związku z tym używany nawet do produkowania pływaków i innych elementów stale zanurzonych w wodzie. Ta cecha jest bardzo ważna przy izolowaniu ścian piwnic, czy fundamentów domu. Nisko położone elementy konstrukcji są bowiem narażone na stały kontakt z wilgocią. Odporność na wodę to jeden z głównych atutów styropianu. Należy podkreślić, że największym wrogiem wszystkich materiałów termoizolacyjnych jest woda. Zawilgocony materiał przestaje być izolatorem, a staje się przewodnikiem ciepła. Od tego niebezpieczeństwa wolne są płyty styropianowe, wyjątkowo odporne na działanie wody i wilgoci.
Jaki styropian wybrać?
Na rynku jest wiele marek styropianu, ale przy wyborze warto zawsze kierować się prostą logiką: za dobrą, znaną marką stoją Certyfikaty i Rekomendacje Techniczne, potwierdzające gwarantowaną jakość produktu i dające pewność, że wykonana izolacja będzie dobrze spełniała swoją rolę.
źródło i zdjęcie: Termo Organika