Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu
Dom pasywny w standardzie NF-15

Dom pasywny w standardzie NF-15

W podpoznańskich Plewiskach powstaje dom zaprojektowany zgodnie z wytycznymi dla projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), oznaczonymi symbolem NF-15, które stawiają najwyższe pod względem jakości energetycznej wymagania, zarówno projektowi, jak i jego realizacji.

Budowa domu według projektu green_124, którego autorem jest arch. Tomasz Mielczyński, rozpoczęła się pod koniec sierpnia tego roku i planowo potrwa do lata 2014. BUILDgreen Design, firma projektująca i nadzorująca budowę ekologicznych domów energooszczędnych, dopisuje tę realizację do pokaźnego już portfolio budynków o standardzie pasywnym i energooszczędnym.

Jesteśmy aktualnie na etapie ostatnich prac koordynacyjnych i ustalania ostatecznych szczegółów technologicznych, mówi Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design, autor projektu. Okazuje się, że najtrudniejsze jest spełnienie wytycznych dotyczących klasy energetycznej i sprawności urządzeń instalowanych w domu. Dotyczy to w równym stopniu rekuperatorów, urządzeń przygotowania ciepłej wody, czy sprawności kotła gazowego. To jednak nie pierwszy projekt, w którym przyszło nam się zmierzyć z takimi wymaganiami, ale zwykle są one sformułowane przez inwestora. Teraz spotykamy się z nimi w formalnych regulacjach, dodaje.

Zgodnie z założeniami programu realizowanego przez Fundusz, inwestorzy, którzy złożą wniosek przejdą procedurę weryfikacyjną, otrzymają 50 tys. zł dofinansowania do budowy domu w klasie energetycznej NF15. Celem programu jest pobudzenie popytu na domy energooszczędne i pasywne w perspektywie wymagań Unii Europejskiej, które zobowiązują nas do budowy tylko takich domów już od początku 2021 r.

Wysokość dopłaty ma w założeniu zrekompensować część dodatkowych wydatków związanych z uzyskaniem lepszej klasy energetycznej budynku oraz być zachętą do inwestycji w nowoczesne rozwiązania architektoniczne i technologiczne, dzięki którym koszty dostarczenia ciepła i wyprodukowania ciepłej wody użytkowej do budowanego przez nas domu NF15 nie przekroczą 1000 zł rocznie. To powinno być wystarczającą zachętą do budowania domów pasywnych w standardzie NF15, wyjaśnia Tomasz Mielczyński. Wzmożone zainteresowanie tego typu budownictwem obserwujemy już od tegorocznych targów Budma, które odbywały się jeszcze zimą.

Jak przyznaje architekt, od tamtej pory przeprowadził wiele rozmów dotyczących domów, które będą miały szansę uzyskać dofinansowanie z NFOŚiGW. Budowa domu green_124 jest namacalnym efektem jednej z takich rozmów. Po dyskusji ustaliliśmy, że stworzony zostanie projekt dedykowany wymaganiom NFOŚiGW w zakresie normy NF-15, mówi Tomasz Mielczyński. Inwestor uznał, że "gra jest warta świeczki" i warto zainwestować więcej w prace projektowe i podjąć ryzyko skrupulatnie weryfikowanej budowy, aby zaoszczędzić na przyszłych kosztach utrzymania domu.

Do końca 2013 r. BUILDgreen Design przewiduje wykonanie stanu zerowego budynku. Natomiast od wiosny przyszłego roku poznańska firma rusza z budową kubaturową. Dom nie odbiega w znaczący sposób od stylu Tomasza Mielczyńskiego, jednak w projekcie musiały zostać uwzględnione pewne istotne detale architektoniczne, które go odróżniają od dotychczasowych projektów poznańskiego architekta. Są one w przeważającej części związane z formalnymi wymaganiami NFOŚiGW, który przy weryfikacji wymaga dodatkowo m.in. poszczególnych branżowych projektów wykonawczych, tzn. wykonawczych projektów instalacji ogrzewania, wentylacji, wody i elektryki.

Potencjalnych inwestorów, którzy rozważają budowę domu z myślą o programie dopłat do domów energooszczędnych, z pewnością ucieszy fakt, że BUILDgreen Design już teraz planuje adaptację projektu, który będzie dostępny w sprzedaży jako tzw. projekt typowy. Będzie można zatem skorzystać z pomysłu poznańskiej pracowni, aby samemu starać się o dofinansowanie z NFOŚiGW.

źródło i zdjęcie: BUILDgreen Design